Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/06/2022 - 11:55

Ceramika, biżuteria i inne produkty rzemieślnicze będą miały nową ochronę

Ceramika bolesławiecka będzie mogła uzyskać unijną ochronę! Po raz pierwszy w historii Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej z siedzibą w Alicante będzie mógł chronić ceramikę, biżuterię czy inne produkty rzemieślnicze. Podstawą ochrony ma być oryginalność i autentyczność tradycyjnych praktyk stosowanych w regionach, w których dobra te powstają.

13 kwietnia br. Komisja Europejska przedstawiła unijne ramy ochrony własności intelektualnej europejskich produktów rzemieślniczych i przemysłowych. Wniosek Komisji Europejskiej znajduje został wzorowy i znalazł oparcie w funkcjonującym z sukcesem systemie oznaczeń geograficznych dla produktów rolnych.

Komisja Europejska podnosiła również, że dzięki wnioskowi produkty rzemieślnicze i przemysłow,e a także wypracowane know-how, pozwolą ochronić je na terytorium całej Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Komisja podkreślała również, że przyznanie ochrony takim tradycyjnym, rzemieślniczym produktom pomoże również samym konsumentom rozpoznać jakość produktów, pozwoli im także podejmować decyzje w sposób bardziej świadomy. Produkty te posiadałaby bowiem unijny znak jakości.

Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej ma być organem, który dzięki przejrzystemu i jasnemu systemowi rejestracji oznaczeń geograficznych i dwustopniowej procedurze składania wniosków ma udzielać prawa ochronnego. Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej nie będzie jednak jedynym organem uczestniczącym w procesie nadania ochrony produktom rzemieślniczym.

Producenci wniosek o rejestrację oznaczeń geograficznych będą zobowiązani złożyć w wyznaczonych organach Państw Członkowskich, a państwa te wnioski przedłożą do dalszej oceny i zatwierdzenia przez Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej. Bezpośrednio do EUIPO wniosek o nadanie ochrony będą mogły złożyć producenci działający w tych państwach członkowskich Unii Europejskiej, w których nie działa krajowa procedura.

- Europa ma wyjątkowe dziedzictwo w postaci znanych na całym świecie wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Nadszedł czas, aby ci producenci, podobnie jak producenci żywności i wina, skorzystali z nowego prawa własności intelektualnej, które zwiększy zaufanie do ich produktów i zapewni im widoczność, gwarantując autentyczność i renomę. Dzisiejsza inicjatywa przyczyni się do tworzenia miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz do rozwoju turystyki, także na obszarach wiejskich i słabych ekonomicznie – stwierdził unijny Komisarz Thierry Breton, który odpowiedzialny jest za rynek wewnętrzny.

Decyzja ta jest o tyle przełomowa, że pierwszy raz w historii produkty rzemieślnicze i przemysłowe będą mogły korzystać z oznaczeń geograficznych, których ochrona ma być respektowana na terytorium wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Rozwiązanie umożliwi osiągnięcie pełnej zgodności z międzynarodową ochroną oznaczeń geograficznych. Ochrona ta rozciąga się we wszystkich krajach, które przyjęły Akt genewski w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Jak podkreśla się, wniosek Komisji Europejskiej ma wesprzeć rozwój gospodarek i regionów wiejskich w Europie. Producenci – w szczególności mali producenci mają uzyskać zachętę do inwestowania w nowe i oryginalne produkty, a w konsekwencji do tworzenia rynków niszowych, które do tej pory mogły być postrzegane jako ryzykowne i niepewne obszary działania.

Wniosek Komisji Europejskiej jest następstwem planu działania Komisji w zakresie własności intelektualnej, który został przyjęty w 2020 roku. W planie Komisja zapowiadała, że weźmie pod uwagę i rozważy możliwość wprowadzenia systemu ochrony oznaczeń geograficznych właśnie dla produktów rzemieślniczych i przemysłowych na poziomie unijnym.

Obecnie prawo unijne przewiduje możliwość ochrony oznaczeń geograficznych wyłącznie produktów rolnych, spożywczych i win. Chronione oznaczenie geograficzne zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2019/33 oznacza określenie odnoszące się do regionu, określonego miejsca lub w wyjątkowych przypadkach, państwa, które to określenie służy do opisu produktu posiadającego szczególną jakość, reputację lub inne właściwości, które można przypisać temu pochodzeniu geograficznemu. Wszystkie produkty posiadające status ChOG są produkowane z winogron, z których co najmniej 85 porcent pochodzi z danego obszaru.

Funkcjonujący od 1994 roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) do 2016 roku nosił nazwę Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Urząd zarządza prawami związanymi ze znakami towarowymi i wzorami Unii Europejskiej, europejskim obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej i bazą utworów osieroconych.

(Paulina Sudoł, zdjęcie ilustracyjne - ES, archiwum Sądeczanina)







Dziękujemy za przesłanie błędu