Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
09/07/2018 - 22:30

Borowiki, kurki i pierwsze rydze w sądeckich lasach

W sądeckich lasach grzybiarze wyruszyli na łowy. Spotkać już można rosnące w grupach kurki (pieprznik jadalny), borowiki, a nawet i pierwsze rydze. A oprócz grzybów, także leśne, czarne jagody (borówki) oraz czerwone poziomki.

Kurki są bardzo  pospolitym, grzybem  występującym  zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.  Rosną na glebach  piaszczystych, kwaśnych.   Często można je spotkać w miejscach trudno dostępnych,  pod świerkami,  wśród mchów i paproci. Są odporne na niskie temperatury, rosną od czerwca do nawet listopada.

Wysyp rydzów jest od sierpnia do listopada. Grzyby te rosną w lasach iglastych, często na terenach podmokłych. Są bardzo cenione  w kuchni i poszukiwane przez grzybiarzy. Można je marnować w occie, panierować, smażyć. Natomiast nie nadają się ani do suszenia, ani do zup.

Borowiki szlachetne występują w lasach iglastych, liściastych oraz mieszanych. Rosną najczęściej pod świerkami, najobficiej w górskich  drzewostanach. Pojawiają się najczęściej od końca czerwca do listopada.(MaK) fot autDziękujemy za przesłanie błędu