Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
31/05/2023 - 19:00

Bieliczna: łemkowska wieś, która już nie istnieje. Pozostała tylko cerkiew św. Michała Archanioła, otwarta całą dobę

Bieliczna (gmina Uście Gorlickie) to łemkowska wieś, która już nie istnieje. W miejscowości zachowała się tylko cerkiew św. Michała Archanioła, którą jako jedyną w Beskidzie Niskiem można zwiedzić całą dobę.

Bieliczna (gmina Uście Gorlickie), usytuowana u podnóża Lackowej jest jedną z nieistniejących wsi łemkowskich. Przywilej lokacyjny wydał w 1595 roku Jerzy Radziwiłł, ówczesny biskup krakowski. Miejscowość znajdowała się wówczas w powiecie sądeckim w województwie krakowskim.

Od schyłku XVI wieku do 1782 roku wieś wchodziła w skład Klucza Muszyńskiego, biskupów krakowskich. Od 1634 roku stanowiła majątek kościelny parafii tylickiej.

Do 1782 roku Bieliczna wchodziła w skład tzw. Klucza Muszyńskiego biskupów krakowskich, od 1634 roku stanowiąc majątek kościelny parafii w Tyliczu. W XVIII wieku wieś zdziesiątkował tyfus. Na początku XX wieku we wsi były 32 domy, 211 mieszkańców.

W 1947 roku, po akcji Wisła zupełnie opustoszała, ocalała tylko cerkiew greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1796 roku, jedyna w Beskidzie Niskim  otwarta całą dobę. Odprawiane są również nabożeństwa, wiosną na rozpoczęcie sezonu turystycznego oraz w pażdzierniku, na odpust św. Michała Archanioła.

W otoczeniu cerkwi znajduje się stary cmentarz łemkowski, z nielicznymi nagrobkami. Obszar wsi włączono do sąsiednich Izb, stąd do Bielicznej prowadzi 3 km droga. (MK) fot. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu