Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/07/2022 - 09:40

Bez Unii Europejskiej, bez euro – niespokojny zjazd partyjny niemieckiej AfD

Partia „Alternatywa dla Niemiec” próbuje wyjść z impasu po mało udanych wyborach do Bundestagu i serii kiepskich wyników w wyborach do Landtagów. W dniach 17-19 czerwca odbył się krajowy zjazd partyjny w niewielkiej miejscowości Riesa (Saksonia). W programie wydarzenia były m.in. wybory zarządu, głosowanie na temat ewentualnych zmian w statucie oraz ogłoszenie rezolucji na temat przyszłości Unii Europejskiej. Nie wszystko jednak udało się zrealizować zgodnie z planem.

  • W dniach 17-19 czerwca odbył się zjazd partii AfD w Saksonii.
  • Utrzymano system dwóch współprzewodniczących partii.
  • Współprzewodniczącymi zostali Tino Chrupalla i Alice Weidel. Oboje są liderami frakcji w Bundestagu.
  • Zarząd partii został zdominowany przez bardziej radykalnych członków.
  • W zarządzie partii po raz pierwszy znalazł się lider młodzieżówki Junge Alternative.

AfD jest w Niemczech uważane za ugrupowanie skrajnie prawicowe. Środowiska tworzące tę partię są jednak bardzo niejednorodne. Najczęściej mówi się o dwóch stronnictwach, które mają odmienną wizję przyszłości dla „Alternatywy”.

Bardziej umiarkowane i centrowe skrzydło jest skupione wokół byłego współprzewodniczącego Jörga Meuthena. Skutecznie hamował on bardziej skrajne postulaty, ale z powodu coraz większej wewnętrznej opozycji zdecydował się ustąpić z funkcji lidera na początku bieżącego roku.

Najbardziej skrajną frakcją jest tzw. „Skrzydło” (der Flügel) skupione wobec przewodniczącego AfD w Turyngii Björna Höcke. Pomimo tego, że nie zajmuje on oficjalnie stanowiska na szczeblu ogólnokrajowym partii, to jest uważany za bardzo wpływową postać. Drugi współprzewodniczący Tino Chrupalla przedstawia również bardziej radykalne stanowisko. Postanowił on ubiegać się o reelekcję.

Sposób sprawowania kierownictwa w partii był przedmiotem dyskusji. Rozważany był model tylko jednego przewodniczącego zamiast dwóch współprzewodniczących. Proponowane zmiany nie zostały jednak wprowadzone, a rywalizacja o liderowanie w partii rozegrała się między Tino Chrupallą, a Norbertem Kleinwächterem oraz Alice Weidel, a Nicolausem Festem. Zwycięsko z tych pojedynków wyszli bardziej radykalni politycy, czyli Chrupalla i Weidel.

Dodatkowo wybrano 14-osobowy zarząd, w którym również większość przedstawicieli wywodzi się ze skrajnych środowisk. Co warte odnotowania, do zarządu został wybrany lider młodzieżówki Junge Alternative Carlo Clemens. Ma on być osobą, która będzie starała się łączyć różne środowiska wewnątrz partii.

Björn Höcke nie kandydował do zarządu partii. Można jednak zakładać, że jest zadowolony z wyników głosowań. Jest bardzo prawdopodobne, że nowe kierownictwo zaostrzy retorykę i utrzyma radykalny kurs partii. Pokazuje to również, że najbardziej wpływowym środowiskiem jest „Skrzydło”. Tino Chrupalla oświadczył, że zmiany kadrowe są dobre, bo pomogą w zapewnieniu spójności partii.

Wielkie emocje wzbudziła debata na temat planowanej rezolucji partyjnej ws. Unii Europejskiej. Björn Höcke zaproponował postulat rozwiązania UE i zastąpienia jej nową wspólnotą gospodarczą, w której nie obowiązywałaby waluta euro. Jedyne uprawnienia jakie by posiadała, to ochrona granic.

Większa część członków uznała te postulaty za zbyt radykalne. Nawet Tino Chrupalla i Alice Weidel wypowiadali się o niej sceptycznie. Björn Höcke nie odniósł się w swojej propozycji do rosyjskiej agresji, a jedynie wspomniał o „konflikcie ukraińskim”. Kontrowersyjne zapisy doprowadziły do burzliwej debaty, a w konsekwencji do przerwania obrad. Tym razem radykałowie nie odnieśli zamierzonego sukcesu.

Po wyborach do Bundestagu w 2021 roku, partia AfD przestała być największą siła opozycyjną w parlamencie. Następnie odniosła kilka porażek na szczeblu samorządowym. Wyniki zjazdu partyjnego nie zapowiadają jednak zmiany kursu. Wyborcy ocenią, czy jest to skuteczna droga. (Stefan Kasprzyk, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu