Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
21/03/2020 - 12:00

Bądź solidarny – Światowy Dzień Zespołu Downa

Chcą być postrzegani, jako równouprawni obywatele, gdyż nimi są. O kim mowa? O osobach z wadą genetyczną, zwaną Zespołem Downa.

Zadaniem, obchodzonego dzisiaj, Światowego Dnia Zespołu Downa, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, na prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, przez osoby dotknięte genetycznym zespołem wad wrodzonych, spowodowanych nieprawidłową liczbą chromosomów.

Wydarzenie to ustanowiło w 2005 roku Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. W Polsce, po raz pierwszy, obchodzone było już w 2006 roku. Natomiast, od 2012 roku, inicjatywę swoim międzynarodowym autorytetem wsparła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

W tym roku, organizatorzy postanowili, poprzez zaprezentowany spot, obalić stereotypowe myślenie na temat funkcjonowania osób z Zespołem Downa.

- W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z tą wadą genetyczną. Niczym się nie różnią od osób pełnosprawnych! Okaż im szacunek, tolerancję i akceptację. Poznaj 8 niezwykłych osób, które opowiadają o swoich pasjach, marzeniach i życiu z dodatkowym chromosomem - zachęcają organizatorzy ogólnopolskiej akcji #zespolkolorowychskarpetek.

Każdy to ma ochotę solidarnie włączyć się w dzisiejsze obchody, powinien:

- założyć dwie inne (nie do pary) kolorowe skarpetki;

- zrobić sobie w nich zdjęcie;

- udostępnić fotografię w mediach społecznościowych, koniecznie z dodaniem tagu #zespolkolorowychskarpetek.

(Karol Trojan) [email protected], fot.: Pixabay, mat. filmowy: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)