Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
22/01/2021 - 13:40

Autorskie prawa majątkowe. Po ilu latach można korzystać z cudzych zdjęć?

Prawo autorskie chroni twórców przed nieuprawnionym wykorzystywaniem ich dzieł. Nie można tego robić bez odpowiedniej licencji lub zgody. W przypadku autorskich praw majątkowych prawa te - z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w ustawie - po 70 latach od śmierci twórcy trafiają do tzw. domeny publicznej. Czy wówczas można swobodnie z nich korzystać?

Domena publiczna to pewna koncepcja, zgodnie z którą po upływie danego okresu można swobodnie korzystać z utworów, a więc rozpowszechniać je, adaptować, tłumaczyć i przekształcać, bez ograniczeń wynikających z autorskich praw majątkowych. Można je również za darmo wykorzystywać w celach komercyjnych, czyli w celach zarobkowych.

Należy odróżnić autorskie prawa osobiste, które są bezterminowe i nigdy nie wygasają (są to między innymi prawa do autorstwa utworu oraz do oznaczenia go swoim nazwiskiem lub pseudonimem) od autorskich praw majątkowych, które - z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w ustawie - gasną po upływie 70 lat od śmierci twórcy (są to prawa do korzystania z utworu i rozporządzania nim oraz do pobierania za to wynagrodzenia). Jeśli autor jest nieznany, autorskie prawa majątkowe gasną po upływie 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia, co wynika z art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Czytaj też: Wielki Brat patrzy, czyli kiedy monitoring w pracy jest nielegalny

Wygaśnięcie praw majątkowych po tak długim czasie ma umożliwić powszechny dostęp społeczeństwa do dóbr kultury. W konsekwencji można korzystać np. ze starych zdjęć bez konieczności uzyskiwania zgody autora i uiszczania wynagrodzenia. Dotyczy to również tworzenia opracowań, przygotowywania artykułów i rozpowszechniania zdjęć w celach zarobkowych. Z twórczości znajdującej się w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu