Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
06/03/2023 - 08:20

Apokalipsa św. Jana i Gródek nad Dunajcem. Zapowiadają się ciekawe rekolekcje! [ZDJĘCIA]

Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne Diecezji Tarnowskiej organizuje w dniach 17-19 marca 2023 r. rekolekcje biblijne w rytmie lectio divina, które poprowadzą: ks. Tomasz Rąpała – rekolekcjonista ARKI oraz ks. Sławomir Zaranek. Rekolektanci będą modlić się m.in. fragmentami Apokalipsy św. Jana w kontekście eucharystycznym.
Apokalipsa św. Jana i Gródek nad Dunajcem? Zapowiadają się ciekawe rekolekcje!


Zobacz też: Gródek nad Dunajcem też ma swój Dzień Kobiet! Zastępca wójta zaprasza na spektakl!

Ksiądz Tomasz Rąpała tłumaczy, na czym będą polegały najbliższe rekolekcje oraz przybliża znaczenia słów lectio divina. Opowiada też o Centrum Formacyjno Rekolekcyjnym ARKA w Gródku nad Dunajcem.

Lectio divina - Boże czytanie to w gruncie rzeczy słuchania słowa Bożego. Chrześcijaństwo od początku było nazywane drogą, ponieważ Jezus Chrystus sam o sobie powiedział, że jest Drogą… (por. J 14,6).

- Zatem droga lectio divina to sposób życia chrześcijanina, który każdego dnia słucha pana Boga przez czytanie Jego Słowa a potem odpowiada na to Słowo w codzienności życia, pośród mnóstwa różnych spraw i obowiązków. Lektura Pisma Świętego, medytacja, modlitwa i kontemplacja to „kroki” tego stylu życia wiary - mówi ksiądz Rąpała. - Mówiąc wiara, mam na myśli relację z Jezusem Chrystusem, ponieważ celem życia chrześcijańskiego jest bliska więź z Chrystusem. Istnieje ryzyko poznawania Boga tylko intelektualnie bez poziomu serca. W relacji chodzi przede wszystkim o serce. Jest to droga dla każdego, bo „słowo wzrasta wraz z czytającym” (św. Grzegorz Wielki).

- W Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Arka w Gródku nad Dunajcem proponujemy wiele serii rekolekcji w rytmie lectio divina. Przez to uczymy się nasłuchiwania Bożego Słowa w naszej codzienności, gdzie jesteśmy zabiegani. Bóg nie jest Bogiem tylko takiej czy innej uroczystości, On chce być także pośród naszych ludzkich, codziennych spraw.

- Najbliższe rekolekcje będą dotyczyły tajemnicy Eucharystii w Apokalipsie św. Jana. W samej Apokalipsie mamy niewiele na ten temat, ale rzuca ona światło na całość Biblii, dlatego chciałem podjąć ten temat w kontekście ostatniej księgi biblijnej - dodaje kapłan. - Zachęciły mnie do tego warsztaty archeologiczno-egzegetyczne, w których mogłem wziąć udział, a które odbywały się na wyspie Patmos, zatem w miejscu objawienia się Jezusa św. Janowi. Msza Święta stanowi fundament spotkania z naszym panem Jezusem Chrystusem. Dlatego rekolekcje – jak ufam – podprowadzą nas jeszcze głębiej w tajemnicę obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Rekolekcje odbędą się w dniach 17-19 marca br. (Zapisy). Arka mamy też szereg rekolekcji w różnej tematyce biblijnej.

Trzeba wspomnieć przy tej okazji zdanie, które wypowiedział Benedykt XVI w 2005 r. na temat lectio divina: „Praktyka ta, jeśli będzie się ją skutecznie propagować, przyniesie w Kościele - jestem o tym przekonany - nową duchową wiosnę”. Myśląc zatem o odnowie Kościoła warto najpierw wziąć sobie do serca te właśnie słowa… (D. Wojda), fot. CFR Arka

Apokalipsa św. Jana i Gródek nad Dunajcem? Zapowiadają się ciekawe rekolekcje!
Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne Diecezji Tarnowskiej poinformowało, że w dniach 17-19 marca 2023 r. odbędą się rekolekcje biblijne w rytmie lecitio divina, które poprowadzą: ks. Tomasz Rąpała – rekolekcjonista ARKI oraz ks. Sławomir Zaranek – wikariusz parafii Matki Bożej Nieustającej w Mielcu. Wierni będą modlić się fragmentami Apokalipsy św. Jana w kontekście eucharystycznym.
Dziękujemy za przesłanie błędu