Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
16/05/2021 - 16:55

Amazon - historia giganta. Zaczęło się od analizy, doprowadziła do sukcesu

Amazon to potężne przedsiębiorstwo, które obecnie prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Założone w 1994 roku jako malutka księgarnia, aktualnie jest jednym z największych rynkowych graczy, który nieustannie rozwija swoją ekspansję na nowe rynki. Niedawno zawitało również do Polski. Jak obecnie funkcjonuje ten koncern oraz dlaczego z malutkiej firmy garażowej wyrósł na światowego potentata w dziedzinie e-commerce?

W 1994 r. 30-letni wówczas Jeff Bezos, podczas długiego lotu z Nowego Jorku do Seattle, wpadł na pomysł stworzenia księgarni internetowej. Pomysł zrodził się z czystej analizy danych. Natrafił on na informacje, z których jasno wynikało, że Internet rośnie jak na drożdżach, a każdego miesiąca do sieci dołączają setki tysięcy, jeśli nie miliony nowych użytkowników. Jeff postanowił wykorzystać szybki rozwój Internetu do celów handlowych. Po sporządzeniu listy popularnych produktów, które mógłby sprzedawać online, wybór padł na książki.

Dlaczego akurat książki? W tamtych czasach ten rynek był naprawdę ogromny, lecz każdy klient zmuszony był do udania się do stacjonarnej księgarni w celu wyszukania i nabycia interesującej go pozycji. Bezos chciał ten proces zakupowy znacznie uprościć. Wiedział, że strona internetowa musiała być prosta, szybka i intuicyjna. Ponadto, musiała oferować nieporównywalnie większą ilość książek, w niskich cenach z możliwością szybkiej dostawy. Dwa miesiące po zarejestrowaniu spółki Bezos zapisał się nawet na kurs dla adeptów księgarstwa sponsorowany przez American Booksellers Association.

Przed założeniem Amazona, Jeff Bezos pracował na etacie i nieźle zarabiał. Pozwoliło mu to zebrać wystarczająco dużo oszczędności, aby sfinansować pierwsze miesiące działalności firmy. Początkowo Bezos zainwestował w swoją firmę garażową 10 tysięcy dolarów. Rodzina i znajomi także przyszli mu z pomocą. W lutym 1995 roku sprzedał pakiet akcji swojemu ojcu, gromadząc ponad 100 tys. dolarów. Ta kwota jednak okazała się niewystarczająca. Dzięki kontaktom z dawnej pracy udało mu się jednak zdobyć kolejne środki od inwestorów indywidualnych. 

Pierwsze środki pozwoliły stworzyć całe zaplecze, wliczając w to również serwis Cadabra.com. Amazon nie powstał bowiem od razu. Nazwa miała nawiązywać do czarodziejskiego zaklęcia ,,abrakadabra”. Po kilku tygodniach istnienia Cadabry okazało się, że ta nazwa jest bardzo nietrafiona. Kojarzyła się bowiem ze słowem “cadaver”, oznaczającym zwłoki. Wtedy właśnie Jeff Bezos zmienił nazwę na Amazon, który używany jest do dzisiaj. 

Skąd nazwa Amazon? Po pierwsze zaczyna się na A, więc będzie pojawiać się na szczycie list alfabetycznych, a po drugie nawiązywała do największej rzeki świata, co odzwierciedlało ambicje Bezosa. Już na początku Bezos wykazał się niesamowitą cierpliwością i wyczuciem rynku. Dobrze wiedział, że klientów trzeba będzie nauczyć kupowania książek przez Internet. Swoją ciężką pracą i wytrwałością nie dołączył do trendu, lecz sam go stworzył. 

W 1997 roku Jeff Bezos zdecydował się wprowadzić Amazon na pozagiełdowy rynek akcji NASDAQ. Księgarnia początkowo przynosiła straty i dopiero  w 2001 roku, po 7 latach od jej założenia, zanotowano pierwszy oficjalny dochód – 5 mln dolarów. Dzięki solidnym podstawom działalności Amazon bez większego szwanku przeszedł przez bańkę dot-com.Bezos od razu inwestował pieniądze w dalszy rozwój platformy. Rozszerzono asortyment z książek do praktycznie wszystkiego. Amazon rósł w siłę, dołączając do swojego portfolio produkty z wielu różnych gałęzi. Serwis doczekał się również korekty logotypu na znany do dzisiaj graficzny zapis z charakterystyczną strzałką od litery A do litery Z.

Już w 1998 roku Bezos dokonywał pierwszych przejęć. Kolejne lata były następnymi etapami zwiększania potęgi Amazona. Firma w swoim “portfolio” posiada obecnie chociażby Twitch, IMDb, Zappos, The Washington Post, a nawet polski syntezator mowy IVONA (który zmienił nazwę na Amazon Polly). Amazon z roku na rok zwiększał skalę działalności.

Nie bał się również ryzykować. W 2007 roku zadebiutował pierwszy czytnik e-booków Kindle. Cały nakład sprzedał się w niecałe 6 godzin. Kolejne generacje okazywały się również sukcesami. Połączenie ogromnego zaplecza w postaci ebooków wraz z doświadczeniem w sprzedaży dało Amazonowi cenną przewagę na rynku urządzeń z ekranami e-ink, którą oczywiście gigant idealnie wykorzystał. Firma miała mniej szczęścia na rynku smartfonów. W 2014 roku zaprezentowała Amazon Fire Phone.

Niestety słaba specyfikacja techniczna, nierozwinięty system operacyjny oraz wysoka cena nie zachęciły klientów. To głównie ten ostatni czynnik jest podawany jako główny powód słabej sprzedaży. Na ten rynek Amazon póki co nie wrócił.

Dlaczego Amazon rozwinął się tak szybko? Jeff Bezos zrobi wszystko, aby ze strony Amazona korzystało się łatwo i intuicyjnie. Bezos postanowił uczynić obsługę klienta ,,kamieniem węgielnym” firmy. Droga Amazona to ogrom cierpliwości, wytrwałości i sporo szczęścia, ale przede wszystkim jasna wizja i plan działania.

Przykładem tego jest to, że dwa lata po rozpoczęciu działalności Bezos uruchomił dział zajmujący się poszukiwaniem rzadkich książek. W przeciwieństwie do księgarni, to właśnie na stronie Amazona można było kupić wycofane już z druki pozycje. Amazon to pasmo sukcesów, przeplatane małymi porażkami. Nie wszystkie pomysły Bezosa zakończyły się pomyślnie.

Przykładowo Amazon Auctions, wprowadzona w 1999 roku jako konkurencja dla eBaya okazała się niewypałem. Drogę Jeffa Bezosa idealnie podsumowuje jego wypowiedź, którą swego czasu skierował do wszystkich osób, chcących rozwijać swój biznes: “Wszystkim przedsiębiorcom doradzam wytrwałość, cierpliwość i dar przekonywania, lecz nade wszystko wiarę we własną wizję”. (Joanna Dubij, fot.: Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu