Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/01/2021 - 15:30

Alternatywa dla Facebooka? Polska Albicla chce podbić świat

Albicla – to nazwa platformy stworzonej przez Kluby „Gazety Polskiej”. Tomasz Baliczek, przewodniczący nowosądeckiego klubu ma nadzieję, że datę 20 stycznia wszyscy zapamiętają na długo. Czy nowy serwis społecznościowy pobije w Polsce popularnością Facebooka?

Fot. Sądeczanin

Albicla, czyli polska odpowiedź na Facebooka, ma wystartować 20 stycznia o godzinie 17. Tomasz Baliczek, jeden z przewodniczących Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu, już przygotowuje się, aby założyć konto na nowej platformie. Albicla jest alternatywą dla światowych gigantów.

- Na naszym nowym serwisie społecznościowym wolność wypowiedzi nie będzie skrępowana, tak jak widzimy to na Facebooku czy Twitterze – podkreśla Tomasz Baliczek i powołuje się na przykład zablokowania konta amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa. - Mając na uwadze cenzurę w czasach niemieckiego faszyzmu czy komunizmu, będziemy wszelkimi możliwymi siłami walczyć z ograniczeniem wolności słowa i cenzurą, która, tak jak kiedyś, jest w tym momencie wszechobecna – dodaje.

Dlatego też serwis społecznościowy Albicla nie będzie blokował żadnego z użytkowników. W założeniu ma to być miejsce, gdzie każdy będzie mógł podzielić się swoją opinią i poglądami, bez obawy, że zostanie za to zbanowany.

- Założenia są takie, że każdy będzie mógł się wypowiedzieć. To, że ktoś ma poglądy prawicowe czy lewicowe nie ma znaczenia, jeżeli żyjemy w państwie demokratycznym. Każdy ma prawo  wyartykułować swoje zdanie czy coś skomentować. Na Albicla.com nikt nie będzie za poglądy w żaden sposób blokowany. Oczywiście kwestie wulgaryzmów i tak dalej, będą pilnowane – tłumaczy Tomasz Baliczek. – Facebook czy Twitter stosują podwójne standardy. Jeżeli ktoś z prawej strony wypowie się w jakimś temacie, który nie jest zgodny z założeniami twórców tych portali, to jest blokowany. Natomiast, jeżeli ktoś z lewej strony wypowie się w podobnym temacie, ale pod swoim kątem, to jest to oczywiście wolność wypowiedzi, jest to dopuszczalne i nie narusza ich standardów. W tych mediach społecznościowych wszystko się rozmywa. W Albicli tego nie będzie.

Jak mówi przewodniczący nowosądeckiego Klubu „Gazety Polskiej”, na rynku brakuje miejsca do takiej swobodnej dyskusji, a Polacy tracą zaufanie do światowych gigantów. Dlatego społeczność zgromadzona wokół polskiego wydawcy przygotowało swoją propozycję platformy.

- Media społecznościowe okazały się oczywiście fantastycznym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy komunikować się z całym światem, nie wychodząc z domu – mówi Tomasz Baliczek. - Albicla została stworzona właśnie po rozmowach z członkami Klubów Gazety Polskiej, którzy widzą i rozumieją, że źle się dzieje w popularnych mediach społecznościowych.

Fot. archiwum Sądeczanina

Czy Albicla przypadnie do gustu Sądeczanom? Tomasz Baliczek opowiada o nastawieniu starszych i młodszych członków nowosądeckiego klubu wobec polskiego zastępcy Facebooka i Twittera. - Są osoby, które w wieku 80 lat są bardzo otwarte, mają założone konta na serwisach społecznościowych i prężnie tam działają. Są też osoby starsze, które tych nowości już nie łapią i podchodzą do tego z dużą rezerwą. Równocześnie widzimy, że młodzi ludzie też tracą zaufanie do popularnych platform, nie wierzą już w ich wiarygodność i demokratyczne przesłanie, które miało tam być realizowane. Wiek jest więc kryterium, które według mnie, nie ma tutaj znaczenia.

„Aquila alba” to po łacinie „orzeł biały” i do niego właśnie nawiązuje nazwa serwisu społecznościowego. W zamierzeniu nie ma być to miejsce nie tylko dla Polaków i nie tylko dla ludzi o określonych poglądach. Kluby „Gazety Polskiej” mają zamiar podbić za pomocą Albicli cały świat i walczyć o demokrację. Tomasz Baliczek nie boi się również, że do nowego serwisu przylgnie plakietka miejsca dla ludzi o określonych poglądach. - To, że Albicla tworzona jest pod sztandarem „Gazety Polskiej” tym bardziej jest rękojmią tego, że wolność wypowiedzi jest najwyższym standardem.

Na razie trudno mówić, czy serwisowi uda się pokonać gigantów zza wielkiej wody i czy będzie cieszył się podobną popularnością. Przewodniczący nowosądeckiego klubu jest jednak pełen optymizmu. - Mam nadzieję, że Albicla  będzie przynajmniej dorównywała Facebookowi czy Twitterowi – mówi. - Kluby Gazety Polskiej udowodniły już nie raz, że spokojną, systematyczną pracą można wiele zdziałać. Najbliższe dni, tygodnie, miesiące pokażą jak Albicla będzie funkcjonowała. Chociaż uważam, że to nie jest to praca na tygodnie, lecz na kilka, kilkanaście lat.

Dzisiejsza data, 20 stycznia, być może kiedyś będzie wspominana jako dzień rewolucji wśród użytkowników Internetu. Tomasz Baliczek tłumaczy również, że w Albicli chodzi o coś więcej – o obronę ważnych wartości. - Szanujemy demokrację, szanujemy każdego kto ma inne poglądy i wszystkich do siebie zapraszamy, żeby polemizować, dyskutować w imię obrony wolności słowa i demokracji – mówi przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu. ([email protected], fot. archiwum ilustracyjne Sądeczanina)







Dziękujemy za przesłanie błędu