Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
03/07/2018 - 13:50

​725 litrów krwi na 725 lat Nowego Sącza

Do końca października chcą zebrać jeszcze ponad 300 litrów krwi aby osiągnąć wyznaczony cel.


Grzegorz Ledziński  wraz z grupą "My kochamy Nowy Sącz" wymyślił akcję 725 litrów krwi na 725 lat Nowego Sącza. Inicjatorzy akcji przyznają, że zależy im na tym, aby miała ona odpowiednią rangę, bo cel jest bardzo szczytny. Akcja jest prowadzona od października 2017 r. i trwać będzie do października  tego roku. Polega na zebraniu 725 litrów krwi dla potrzebujących. Do tej pory zrealizowano połowę wyznaczonego celu, nadal brakuje jednak ponad 300 litrów krwi.

- Wielu z nas może się jeszcze waha, aby oddać krew w punkcie krwiodawstwa. Warto jednak o tym pomyśleć i oddać krew w słusznym celu - mówi koordynator i pomysłodawca całej akcji.

Grzegorz Ledziński jest nauczycielem i często zachęca swoich uczniów do tego, by dzielili się darem ratującym ludzkie życie. Niejednokrotnie zdarzyło się, że uczeń oddał krew po usłyszeniu o akcji organizowanej przez grupę "My kochamy Nowy Sącz". 


- Zdarzyło się jednak, że jeden  z moich uczniów poszedł do punktu krwiodawstwa i wtedy dostał mandat za zbyt długie parkowanie. Udał się więc do pracowników obsługi parkingów miejskich i pokazał zaświadczenie, że w tym czasie oddawał krew. Poskutkowało to tym, że nie musiał płacić mandatu tylko kwotę którą musiałby zapłacić za godzinę postoju - dodaje Grzegorz Ledziński. 

Akcję bardzo często wspierają służby mundurowe: strażacy, policja, straż graniczna, ale także honorowi krwiodawcy, jak chociażby rekordzista w oddawaniu krwi Andrzej Lis. W okresie wakacyjnym jest zawsze więcej wypadków, jest też zatem większe zapotrzebowanie na krew.

Warto pamiętać, że krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.

Jeśli ktoś chciałby dobrowolnie wspomóc akcję, na ul. Kazimierza Wielkiego 9A w Nowym Sączu znajduje się punkt krwiodawstwa. Wystarczy powiedzieć o akcji "725 litrów krwi" lub wspomnieć o grupie "My kochamy Nowy Sącz", aby pomóc sądeczanom. Kobiety mogą oddawać krew co 3 miesiące, natomiast mężczyźni co dwa. Honorowi dawcy krwi mogą się cieszyć przywilejami. Każdy, kto w danym dniu oddał krew, ma prawo do wolnego dnia w pracy czy szkole.

Honorowi dawcy krwi mogą również skorzystać z ulgi podatkowej, mają prawo do darmowych badań  (wirusowe zapalenie wątroby typu B, C, choroby weneryczne, wirus HIV, morfologia, hemoglobina). Honorowi Zasłużeni Dawcy mają zniżki w schroniskach, aptekach czy niektórych sklepach, ominą ich także kolejki w aptekach i przychodniach. Zdecydowanie jednak największą korzyścią oddawania krwi jest uratowanie czyjegoś życia. Do października zostało jeszcze trochę czasu, może więc warto zdecydować się na pomoc komuś, kto jej potrzebuje? Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)