Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
12/02/2020 - 15:35

15 urodziny Map Google! Wystarczy wózek i 99 telefonów, aby oszukać aplikację

Stało się! Aplikacja Google Maps obchodzi swoje 15 urodziny! Przez te wszystkie lata usługa przeszła ogromną rewolucję. Z tej okazji jeden z użytkowników postanowił sprawdzić, czy da się oszukać Google... Do eksperymentu wystarczył mu wózek i 99 telefonów komórkowych z włączoną lokalizacją. Czy aplikacja naprawdę wpływa na rzeczywistość?

Pewnie niewielu zdaje sobie sprawę, że aplikacja powstała wcześniej, niż przeglądarka Chrome. Na Mapach Google można znaleźć informacje o ponad 200 milionach firm i lokalizacji z całego świata. Setki tysięcy użytkowników dzielą się swoim doświadczeniem, udostępniając recenzje i zdjęcia. Aplikacja uwzględnia także natężenie ruchu. Jak się okazuje, wystarczy wózek i 99 telefonów, aby oszukać Google! 

Kilka dni temu mieszkaniec Niemiec postanowił zbadać, jak bardzo aplikacja wpływa na rzeczywistość. Mężczyzna wytworzył sztuczny korek na pustych ulicach Berlina. Wystarczył mu do tego wózek i 99 telefonów z włączoną lokalizacją. Google uznał, że znajduje się tam dużo wolno przemieszczających się samochodów. A kierowcy? Unikali fikcyjnego korku, wybierając zasugerowany przez system objazd! 

Zobacz także: Mapy Google robią to, co Yanosik, ale (chyba) nie zagrożą polskiej aplikacji

Ci, którzy próbowali uwolnić się od Map Google wiedzą, jakie to trudne. Aplikacja jest zbyt dobra - niemal bezkonkurencyjna. Yanosik jednak depcze mapom po piętach. Nazwa produktu nie jest przypadkowa. Tytułowy bohater znanego serialu zabierał bogatym i dawał biednym. Można dostrzec pewną analogię między filmową postacią, a systemem nawigacji...

Aplikacja służy kierowcom, którzy przekazują sobie nawzajem informacje o tym, gdzie stoją patrole policyjne. Ostrzega także o wypadkach, utrudnieniach na drogach oraz fotoradarach. Użytkownicy, natrafiając na jedno ze zdarzeń, klikają odpowiedni przycisk i w ten sposób ostrzegają o nim innych kierowców.

A jakie zmiany czekają na użytkowników w związku obchodami piętnastych urodzin Map Google? W Sklepie Play i w AppStore pojawiła się nowa wersja aplikacji. Dostępna jest także jej nowa ikona - kolorowa pinezka. Możemy również spodziewać się usprawnień funkcji Live View, dotyczącej trybu rozszerzonej rzeczywistości. Google zapowiada, że niebawem będziemy mogli szybciej zobaczyć, jak daleko dane miejsce się znajduje oraz w jakim kierunku powinniśmy się udać, aby do niego dotrzeć. Aplikacja ma być prostsza w obsłudze i bardziej funkcjonalna. 

[email protected], fot. pixabay.com Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)