Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
05/03/2021 - 18:10

Starlink Train: ten niesamowity cud techniki widoczny był dziś na naszym niebie

Małopolanie mogli bardzo wczesnym ranem podziwiać na niebie niesamowity cud techniki – Starlink, czyli „pociąg” satelitów umieszczonych na orbicie przez amerykańską firmę SpaceX.

W sumie SpaceX chce umieścić, na różnych pułapach cały system satelitów, z których ostatni znajdzie się w przestrzeni kosmicznej w 2027 roku. LEO, bo tak nazywa się to niesamowite dzieło ludzkiej myśli technicznej będzie funkcjonował na trzech wysokościach – 340 km (ok. 7500 satelitów), 550 km (ok. 1600 satelitów) oraz 1150 km (ok. 2800 satelitów) nad Ziemią. Głównym zadaniem LEO ma być utworzenie sieci dostawy Internetu o bezprecedensowej jakości. Ale już dziś przeciwnicy projektu zarzucają SpaceX monopolizowanie tej dziedziny techniki. Jednocześnie wszystkie akcje umieszczania kolejnych obiektów systemu wzbudzają ogromne zainteresowanie na całym świecie.

Zobacz też: WOW! Halo słoneczne: jak powstaje to piękne zjawisko?

- Zgodnie z zapowiedzią, dziś o 5.06 mogliśmy obserwować na niebie przelot bardzo jasnego pociągu satelitów Starlink. Na początku przeleciał Falcon, a chwilę później widać sznur satelitów lecących na niebie. Kolejne okazje już w sobotę i niedzielę - relacjonuje Zbyszek prowadzący portal nocneniebo.pl, na którym można oglądać najróżniejsze, najbardziej spektakularne zjawiska astronomiczne nad naszym niebem. Ten film też robi wrażenie, prawda? (e.stachura@sadeczanin.info )Dziękujemy za przesłanie błędu