Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
15/10/2020 - 12:55

Krajobraz jest piękny! Widok z wieży na Lubaniu robi wrażenie [WIDEO]

Z wieży na Lubaniu, znajdującej się na wysokości 1225 m.n.p.m. naszym oczom ukaże się piękny krajobraz otaczającego nas regionu. Widok jest niesamowity, dlatego zapraszamy każdego Aktywnego Sądeczanina do wybrania się na jeden z najwyższych szczytów w Gorcach. Jest co podziwiać!

Lubań to jeden z najwyższych szczytów w Gorcach, liczący 1225 m.n.p.m. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można zobaczyć Nowy Sącz, Tatry, czy Babią Górę. Widok „zapiera dech w piersiach” i jest najlepszą nagrodą dla wszystkich, którzy podejmą trud zdobycia tego szczytu. Jak w najprostszy sposób się na niego dostać? Na Lubań prowadzi kilka szlaków. Można  wychodzić z Przełęczy Snozka (11 km, około czterech godzin podróży), Tylmanowej (16,5 km, około sześciu godzin podróży), Mizernej (12,8 km, około czterech i pół godziny podróży), czy Krościenka nad Dunajcem (16,5 km, około sześciu godzin podróży). Najpopularniejszym i jednym z najłatwiejszych do pokonania jest jednak ten zaczynający się w Ochotnicy Dolnej i to właśnie na nim się najbardziej skupimy.

Z zostawieniem samochodu nie będzie problemu, szlak zaczyna się bowiem pod kościołem Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej. Możemy tam zaparkować, bo w pobliżu znajdują się dwa duże parkingi. Co ważne, są one darmowe. Dojazd z Nowego Sącza zajmuje od 45 minut do godziny. Innym rozwiązaniem jest transport autobusem, który kursuje na tej trasie. Samo wejście na szlak jest również bezpłatne.

Ścieżka zaczyna się pod kościołem i jest w miarę łagodna. Wzniesień praktycznie nie ma, te „delikatne” znajdują się tuż przed samym Lubaniem. Droga prowadząca na szczyt jest dobra (początkowo asfaltowa, następnie zmienia się w górską ścieżkę), co sprawia, że to właśnie ją wybiera większość podróżników (można się tam dostać nawet jadąc na rowerze). Wyjście nią jest wybierane również przez osoby starsze.

Po drodze zobaczymy m.in. krzyż ze słowami Jana Pawła II „Gorce bardzo kocham, a na Lubaniu wiele razy byłem”. Na partii szczytowej możemy wybrać szlak niebieski (będący obejściem Lubania) – podróż nim zajmie około 15 minut, lub żółty – trzydziestominutowy.

- U nas w parafii jest ksiądz rezydent, mający około 80 lat i tak naprawdę, co tydzień jest na Lubaniu – mówi Wojciech Chlipała, sołtys Ochotnicy Dolnej. Słowa te potwierdzają, że z dostaniem się na szczyt nie powinny mieć problemu osoby w żadnym wieku. Szlak jest bowiem bardzo "przyjazny" i dedykowany wszystkim miłośnikom górskich wycieczek, a tych wędrujących po Gorcach w poszukiwaniu nowych wrażeń nie brakuje.

Do wyjścia na Lubań nie są wymagane kijki, ale oczywiście będą stanowiły one dodatkowe ułatwienie dla wszystkich, którzy zdecydują się z nich skorzystać. Osoby niepełnosprawne, zwłaszcza te poruszające się na wózku inwalidzkim mogą jednak mieć trudności z pokonaniem szlaku. Kiedy dotrzemy już na Lubań możemy skorzystać z bazy gastronomicznej. Niestety, jest ona dostępna tylko w letnich miesiącach wakacyjnych (prowadzą ją studenci). Poza tym okresem znajdują się tam cały rok ławki i stoliki, które mogą służyć do wypoczynku. Dostępna jest również baza namiotowa.

Sama wieża nosi imię majora Józefa Chlipały (zginął w Warszawie, podczas II wojny światowej) i została wybudowana cztery lata temu. Póki co nie była jeszcze modernizowana. Co ważne, schody prowadzące na nią nie są strome, lecz szerokie, co ułatwia wyjście na najwyższy punkt góry.

Przy dobrej pogodzie widać z niej wszystko to, co znajduje się w pobliżu, w tym Nowy Sącz i Tatry. Możemy także zaobserwować trzy inne wieże – na Koziarzu, Gorcu i Magurku. Samo wyjście opisywanym szlakiem, na szczyt zajmuje od dwóch i pół do trzech godzin.

Każdy kto zdecyduje się na wyjście na Lubań, nie będzie zawiedziony. Wybierając szlak z Ochotnicy Dolnej, dotrzemy na niego w prosty sposób, dzięki czemu pełni energii będziemy mogli oglądać ze szczytu wieży widokowej piękne, otaczające nas widoki. Każdy Aktywny Sądeczanin powinien skorzystać z tej możliwości i zobaczyć na własne oczy piękno naszego regionu. Jest co podziwiać!

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

fot.: Urząd Gminy Ochotnica Dolna Film: Odkryj atrakcje Małopolski Discover Małopolska, Montaż: Daniel Szlag







Dziękujemy za przesłanie błędu