Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
12/04/2021 - 13:50

Brak tlenu zakończy życie na Ziemi. Ile mamy czasu?

Atmosfera Ziemi będzie zawierała bardzo mało tlenu, co sprawi, że nie będzie nadawała się do zamieszkania dla złożonych organizmów oddychających tlenem...

Za miliard lat atmosfera Ziemi będzie zawierała bardzo mało tlenu, co sprawi, że nie będzie nadawała się do zamieszkania dla złożonych organizmów oddychających tlenem – informuje portal naukowy New Scientist w oparciu o badanie naukowców z Japonii i USA.

Obecnie tlen stanowi około 21 proc. ziemskiej atmosfery. Ale na początku historii Ziemi poziom tlenu był znacznie niższy - i jak oczekują naukowcy - znowu stanie się niski. Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Funabashi w Japonii i Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology w Atlancie stworzyli model systemów biologicznych, klimatycznych í geologicznych Ziemi, aby przewidzieć, jak zmienią się warunki atmosferyczne na Ziemi.

Naukowcy twierdzą, że atmosfera ziemska utrzyma wysoki poziom tlenu przez następne miliard lat, zanim dramatycznie powróci on do poziomów, przypominających te, które istniały przed pojawieniem się warunków do fotosyntezy, co miało miejsce około 2,4 miliarda lat temu.

Zobacz też: czy koty są rzeczywiście mniej lojalne niż psy?Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020