Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
30/11/2015 - 07:00

Promocja książki o niemieckich kolonistach w Łącku

W piątek (4 grudnia) budynku hali sportowej w Łącku odbędzie się promocja książki Janusza Hetmańczyka "Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka".

książkaSpotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w sali lustrzanej )  budynku hali sportowej w Łącku. Na wieczór autorski zaprasza Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko.

Kolonizacja józefińska była akcją przesiedleńczą, przeprowadzoną w latach 1782 – 1789 na mocy patentu cesarza Józefa II, w ramach której umożliwiono rolnikom z krajów niemieckich osiedlanie się we wschodnich krainach cesarstwa, przede wszystkim w Galicji i Bukowinie.
Na ziemi sądeckiej osiadło około tysiąca kolonistów. Ich niewielka kolonia powstała m.in. w Zagorzynie, wsi graniczącej z Łąckiem.
Potomkowie zagorzyńskich kolonistów rozproszyli się po całej Polsce. Niektórzy wyemigrowali do Ameryki, osiedlając się w Teksasie, Connecticut i New Jersey.

Wśród potomków tych kolonistów byli m.in. znany fizyk jądrowy, wiceprezydent Krakowa, a także "ostatni chorąży" Lwowa.

- Książka ta opowiada o pierwszych pokoleniach kolonistów w Zagorzynie. Daje wielu czytelnikom szansę poznania losów swej rodziny, niektórym zaś - odkrycia, że ich przodkowie pochodzili znad Renu - zachęcają do udziału w spotkaniu organizatorzy.

...

Janusz Hetmańczyk (ur. 1960). Pasjonuje go genealogia i historia „małych ojczyzn”. Od ponad dziesięciu lat jest prezesem zrzeszenia historyczno-edukacyjnego Stowarzyszenie „Brynica”.

Jest autorem wydanej w 2009 r. książki pt. Dobieszowice z „przyległościami”: Niebyła Wesoła, Wymysłów. Historia wsi., a także opublikowanego w Almanachu Sądeckim przyczynku do biografii por. Andrzeja Buchmana „Korsaka”. Jest współautorem opracowań o historii organizacji społecznych w regionie leżącym nad rzeką Brynicą, w województwie śląskim. Od ponad 17 lat bada genealogie kolonistów józefińskich z podsądeckich wsi, głównie: Zagorzyna, Łącka, Barcic. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Organizatorami spotkania są: Gminny Ośrodek Kultury w Łącku i Gminna Biblioteka Publiczna w Łącku.

Oprac: (Rob)

Źródło i fot: materiały organizatoraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)