Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/01/2016 - 10:15

Korzenna jakiej nie znacie. Tajemniczy malarski mistrz

Był malarzem tak zwanej Szkoły Sądeckiej. W latach 1425–1480 tworzył na terenie Korzennej. Uchodzi za czołowego przedstawiciela środowiska i prądu w sztuce malarskiej w połowie XV w., łączącego dotychczasowy idealizm dworski z realizmem. Jak się nazywał? Nie wiadomo. Potomnym znanym jest jako Mistrz z Korzennej.

Szkoła Sądecka, zwanej później Sądecko-Krakowską,zrodziła się z potrzeby szerokiej popularyzacji podstawowych treści religijnych w treści obrazowej. Była udaną próbą stworzenia w sztuce języka przystępnego, dostosowanego do możliwości odbiorczych i estetycznych ludności. Mistrz z Korzennej był jej czołowym przedstawicielem.

Jednym z najbardziej znanych dzieł tajemniczego mistrza jest znajdujący się w Korzennej obraz znany pod nazwą „Ukrzyżowanie Duże”, który powstał  około 1440–1450 roku i zajmuje jedno z ważniejszych miejsc  w Szkole Sądeckiej. Przedstawia Marię stojącą pod krzyżem, u stóp Chrystusa, z głową pochyloną do ziemi.

Autorstwa Mistrza z Korzennej są również inne obrazy: „Małe Ukrzyżowanie”, „Ukrzyżowanie ze św. Bernardem i św. Leonardem”.  Wszystkie znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kościół w Korzennej zdobiły również pochodzące z początku XVI w. obrazy Mistrza z Wójtowej, znajdujące się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

****

Inne dzieła Szkoły Sądeckiej: ołtarz z malowanymi skrzydłami z Ptaszkowej (1440), figury Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Boleściwego w tryptyku z Nowego Sącza (1440–1450), Zdjęcie z krzyża z Chomranic (1450). Fenomen artystyczny Szkoły Sądeckiej polegał nie tylko na tym, że stanowił on dominujący nurt w ówczesnej twórczości Małopolski, ale i na tym, że wywarł on znaczny wpływ na malarstwo późniejsze. Do tej tradycji nawiązuje też słynna Madonna z Krużlowej.

(mika)

Źródło, fot: J. Leśniak, „Sanorządna Korzenna”







Dziękujemy za przesłanie błędu