Wiejska idylla w otoczeniu gór: Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandry i Dariusza Błaszczyków
Olszana to malownicza i spokojna miejscowość w gminie Podegrodzie, otoczona górami, która jest świetnie z skomunikowana z miejscowościami na terenie gmin Łącko i Stary Sącz. To daje okazję do swobodnej eksploracji całej okolicy.
Zerknijmy najpierw w gminy Stary Sącz, na teren której najszybciej dostaniecie przez rondo Pod Grodziskiem w ciągu DW 969 a dalej żelaznym mostem nad Dunajcem a dalej przez rondo Gołkowicach Górnych. Tu jest kilka możliwości. Możecie skręcić w lewo bezpośrednio na Stary Sącz.
Stodoły Slow w Polanach: magia na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego, w której się zakochasz
W samym Starym Sączu są dwa kąpieliska. Jedno to gminne kąpielisko Park Wodny „Stawy”, drugie to otwarty ledwie kilka tygodni temu aquapark z czterema zewnętrznymi basenami, czterema zjeżdżalniami i dwoma barkami oraz pomostami.
Zaraz obok jest bardzo popularny park linowy Lemur Park. Trochę dalej jest Enklawa Przyrodnicza BOBROWISKO. Ścieżka położona jest na terenach zalewowych Dunajca i Popradu. Składają się na nią dwa krzyżujące się ze sobą drewniane pomosty oraz dwa punkty obserwacyjne, dzięki którym można podziwiać przez cały rok tutejsze ptactwo i bobry.
W Starym Sączu koniecznie musicie też koniecznie odwiedzić bijące rekordy popularności Leśne Molo na szczycie Góry Miejskiej, na której są również trasy biegowe. Molo to wyjątkowa drewniana konstrukcja a na jej końcu, 18 metrów nad ziemią jest szklana platforma. Widać stąd Nowy Sącz, piękną panoramę Starego Sącza i okoliczne góry.
Z zabytków czekają na Was Klasztor Sióstr Klarysek, który w 1280 roku ufundowała i założyła św. Kinga, patronka gminy Stary Sącz. W kościele św. Trójcy są relikwie świętej. Obok jest słynna Brama Sekielska. Zajrzyjcie też do kościoła św. Elżbiety Węgierskiej. Na starosądeckim rynku, zaraz obok wyjątkowej restauracji „Marysieńka” można kupić doskonałe, zawsze świeże oscypki, bundz i inne regionalne smakołyki a trochę dalej jest rynek maślany z lokalnymi produktami spożywczymi.
Przy Trakcie św. Kingi z kolei jest jedyny takich zachowany w Polsce, oryginalny ołtarz papieski, pamiątka po pielgrzymce św. Jana Pawła II. 16 czerwca 1999 roku papież dokonał tu, na starosądeckich błoniach kanonizacji błogosławionej Kingi.
Wszystkie te obiekty są doskonale skomunikowane z trasą EuroVelo, którą możecie jechać dalej do Nowego Sącza a przez Barcice, Wolę Krogulecką z platformą widokową, słynnym ślimakiem kroguleckim do Rytra z zamkiem i Piwnicznej-Zdroju.
Jeśli jednak marzy się Wam prawdziwy, aktywny wypoczynek w samym Beskidzie Sądeckim, to na rondzie w Gołkowicach Górnych kierujcie się przez Skrudzinę na Gaboń. Tędy dostaniecie się wprost na Przehybę gdzie jest fantastyczny punkt widokowy i schronisko PTTK, w którym kilka razy wypoczywał podczas swoich wędrówek św. Jan Paweł II. Stąd też możecie dojechać do Jaworek i Szlachtowej i odwiedzić Pieniny.
Obok wejścia na szlak na Przehybę, po lewej stronie pod szlabanem jest parking dla turystów. Jeśli macie zatem bagażniki na rowery, dojedźcie tu autem i dopiero tu przesiądźcie się na rower. Bo cała eskapada jest bardzo wyczerpująca i potrwa – nawet na rowerze – ładnych kilka godzin.
Do Krościenka nad Dunajcem a dalej do Szczawnicy dostaniecie się też przez Łącko. Tu biegnie bardzo bezpieczna, bardzo malownicza trasa VeloDunajec. Ale i sama gmina Łącko ma bardzo dużo do zaoferowania turystom a bez wątpienia największym zabytkiem gminy jest Góra Zyndrama w Maszkowicach.
Są tu pozostałości kamiennej fortecy z czasów, kiedy w starożytnym Babilonie rządził Hammurabi. Jak podkreślają archeolodzy - wyjątkowość Góry Zyndrama polega na tym, że w tej części Europy udało się odkryć pozostałości kamiennych fortyfikacji z XVIII wieku p. n. e. To coś naprawdę unikatowego. Takich budowli, tak zaawansowanych i z takiego surowca próżno szukać w Europie poza basenem Morza Śródziemnego.
W Łącku też, tuż przy rzece Dunajec znajduje się skatepark, pumptrack, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, ławki, stoły i altany, miejsce na rozpalenie ogniska. W strefie rekreacji można też rozłożyć swoje namioty na nocleg. Łącko to też stolica sadownictwa i dlatego można tu kupić wszystko to, co z owoców najlepsze: soki z pierwszego tłoczenia, konfitury, syropy i – nie krygujmy się – łącką śliwowicę, jabcoki i niezrównane okowity.
Na terenie samej gminie Podegrodzie też jest kilka ciekawych obiektów jak choćby najstarszy zabytek miejscowości, barokowa kaplica św. Anny z 1631 roku. Na terenie Biblioteki Publicznej w Podegrodziu jest z kolei Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich, największa na Sądecczyźnie regionalna placówka powstała ze zbiorów prywatnej kolekcji, która jest filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!
Eksponowane są tu oryginalne świąteczne stroje podegrodzkie. Wystawę etnograficzną w muzeum uzupełnia ekspozycja archiwalnych zdjęć wiejskiego fotografa Wojciecha Migacza żyjącego w Gostwicy w latach 1874-1944. Osobny zakres tematyczny prezentuje wystawa pt. Archeologia Podegrodzia i okolic Nowego Sącza. Można się tu też przyjrzeć współczesnym dziełom sztuki ludowej i obrzędowej.
W Rogach odwiedźcie koniecznie Skansen Rzeźby Monumentalnej. Są tu setki niesamowitych rzeźb ludowego artysty Józefa Lizonia. Za swój dorobek artystyczny w 1999 roku rzeźbiarz otrzymał tytuł Rzemieślnika Małopolski i został uhonorowany Srebrnym krzyżem zasługi. Jako ciekawostkę dodajmy, że listowne podziękowanie za jedną z prac Lizoń otrzymał od ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jorge’a Busha za polonijny dar, jakim była rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami z koroną na głowie oraz ciupaga ze sceną walki komunistów i przedstawicieli „Solidarności” o polską flagę.
Domki przy stawach w Starym Sączu: z roweru prosto na kąpielisko. To jest to!
Jak widzicie – pobyt w Olszanie gwarantuje Wam bardzo wiele możliwości wypoczynku. A co oferuje Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandry i Dariusza Błaszczyków? To jeden bardzo przestronny pokój z dwoma podwójnymi i jednym dwupiętrowym łóżkiem. Obok jest do dyspozycji gości łazienka i kuchnia. Na ogrodzonym terenie jest altana z miejscem do grillowania i możliwością zrobienia ogniska. Dla dzieci jest domek i piaskownica. Jest też wi-fi.
U gospodarzy można zamówić posiłki: śniadania, obiady, kolacje lub obiadokolacje. Wszystko w zależności od potrzeb gości. Możecie tu posmakować świeżych jajek i mleka prosto od krowy. Gospodarz to mistrz w pieczeniu ciast.
Gospodarstwo ma też wi-fi i parking.
REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.
Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki
