Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
18/07/2023 - 08:40

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Osada nad Słotwinką idealna na każdą pogodę

Jeśli szukacie miejsca, w którym doskonale wypoczniecie niezależnie od kaprysów pogody czy wtedy, gdy będziecie mieli ochotę tylko na „nicnierobienie” to zapraszamy do Osady nad Słowinką. To nasza następna propozycja z cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

W naszym cyklu zawsze zaczynamy od przedstawienia okolicy. Tak będzie i teraz. Sama Krynica-Zdrój to miejsce przepełnione historią. Związane są z nią najróżniejsze, wyjątkowe postacie ze świata kultury: Nikifor, Jan Kiepura. To tu właśnie jest wyjątkowe Muzeum Nikifora w willi „Romanówka”, to w Krynicy-Zdroju odbywa się co roku festiwal kiepurowski i stoi słynna Patria.

Ale dziś mniej o historii a więcej o możliwościach turystycznych. Na rozgrzewkę zacznijmy od kolejki na Górze Parkowej z restauracją na szczycie i zjeżdżalnią dla dzieci. Możecie tu wejść alejkami od strony krynickiego deptaka, na rowerze rekomendujemy wjazd od strony ulicy Pułaskiego. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Agroturystyka Ryvilla w Gaboniu, odpocznij w oazie spokoju

Na stokach Góry Parkowej są dwa wyjątkowe miejsca, które obowiązkowo musicie odwiedzić. Do „Źródełka miłości” trafimy kierując się połączonymi szlakami żółtym i niebieskim. Bije stąd słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, której picie zaleca się w leczeniu chorób układu krążenia, pokarmowego oraz przy zaburzeniach centralnego układu nerwowego. Wedle legendy, kto napije się wody z tego źródła będzie miał powodzenie w miłości. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Chatka Włóczykija w Jamnej, jakbyście odwiedzili starych, dobrych przyjaciół

Źródełko „Bocianówka” zwane też „źródełkiem płodności” jest na Polanie Michasiowej. Źródełko bije z ujęcia wmontowanego w kamienną figurę bociana obejmującego maleńkie dziecko. Podanie głosi, że to właśnie dzięki tej wodzie następczyni holenderskiego tronu księżna Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina doczekała się ze swoim mężem księciem Bernhardem Lippe-Biesterfeld, po wieloletnich staraniach, pierwszej córki.

Z Krynicy-Zdroju bardzo szybko dojedziecie rowerem do kolejki gondolowej, która wwiezie Was ze sprzętem na Jaworzynę Krynicką. Macie do wyboru dwie opcje – tylko sam wjazd albo wykupić od razu bilet w górę i w dół. Ta druga opcja wychodzi taniej. I pamiętajcie, że trasa rowerowa do góry liczy sobie pięć kilometrów. Jeśli wjedziecie gondolą na górę a będziecie chcieli zjechać na rowerze, to macie do wyboru dwie opcje – możecie zjechać pod kasy kolejki albo w okolice parku linowego przy Czarnym Potoku. Tu jest kolejna atrakcja dla aktywnych, czyli park linowy. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Apartamenty pod Kicarzem - Dolina Popradu i góry na wyciągnięcie ręki

Z Jaworzyny Krynickiej, graniami, przez Runek, dostaniecie się do piwniczańskiej Bacówki Nad Wierchomlą. Z Krynicy-Zdroju jest bardzo blisko do Muszyny. Na rowerze pokonanie trasy zajmie Wam około 40 minut. W Muszynie jest otwarte kąpielisko, słynne muszyńskie ogrody z cudowną, widokową kawiarnią, wieżą i remontowany cały czas zamek. Po drodze możecie obejrzeć tzw. „Dychawkę” czyli mofetę w Złockim. Tajemnice mofet? Naukowcy wyjaśniają, że to po prostu miejsce naturalnego wyziewu dwutlenku węgla. Bardziej rubaszni turyści twierdzą, że to diabeł bąki puszcza. Kolejnych kilkanaście mofet jest w Tyliczu, ale to temat na osobną wycieczkę. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: z Tabaszówki w Mochnaczce Niżnej zabierzecie wyjątkowe wspomnienia

Rekomendujemy też wypoczynek na deptaku wzdłuż potoku pod muszyńskim zamkiem. Tu bardzo wiele osób piknikuje na kocach i chłodzi się w strumieniu. Sezonowo uruchamiane są tu też punkty gastronomiczne.

A jako wisienkę na torcie proponujemy wypad na liczącą sobie 49.5 metra wieżę widokową w Słotwinie. Tu naprawdę będziecie mogli powiedzieć, że jesteście w sercu Beskidu Sądeckiego.

Skąd możecie eksplorować te okolice? Świetnym rozwiązaniem, bo z doskonałym zapleczem na gorszą pogodę, jest Osada nad Słotwinką. Macie tu do wyboru 10 apartamentów od dwu do sześcioosobowego. Na terenie obiektu jest wanna z przeciwprądami - jakuzzi z hydromasażem, w której kąpiel usuwa zmęczenie i bóle mięśni, łagodzi migreny i artretyzm, uwalnia od stresu, relaksuje, poprawia samopoczucie i krążenie, utrzymuje kondycję. - Naszym gościom proponujemy: tężnię solankową wewnętrzną w oranżerii w której dopełnieniem są płyty solne oraz tężnię solankową przy basenie - zachęcają dalej gospodarze.

Do tego czeka na Was altana, w której możecie pobiesiadować przy grillu czy ognisku. No i jest całodzienny basen podgrzewany z brodzikiem dla dzieci. Dla nich też jest huśtawka, zjeżdżalnia i piaskownika a dla całej rodziny - czy paczki przyjaciół - bilard i piłkarzyki. Możecie tu też wypożyczyć rowery elektryczne a do nich kaski z oświetleniem.             

Cały obiekt jest monitorowany, jest wi-fi, jest strzeżony parking. Jeśli chcecie mieć zatem gwarancję, że traficie w miejsce, gdzie wypoczniecie niezależnie od pogody czy kondycji – do zobaczenia w Osadzie!            

DANE KONTAKTOWE:

Osada nad Słotwinką

ul. Słotwińska 15b, 33-380 Krynica Zdrój

tel. +48 660 783 524

e-mail: [email protected]

www.krynica-osada.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu