Apartamenty Nad Potokiem w Tyliczu: idealna propozycja dla rodzin na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego
Tylicz to miejscowość na terenie gminy Krynica-Zdrój Jedną z największych tutejszych atrakcji tej miejcowości są mofety, czyli naturalne, chłodna eskalacje wulkaniczne – wyziewy - o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza zawierające dwutlenek węgla. Wydobywający się ze szczeliny ziemi gaz, dążąc ku powierzchni nasyca napotkane po swojej drodze wody, zamieniając je w wody mineralne. W ten sposób powstają szczawy. W 1962 r. Instytut Zootechniki z Krakowa dostał zlecenie przeprowadzenia prac nad pozyskaniem paszy na bazie alg, które idealnie rosną w takich warunkach. Badania były prowadzone przez trzy lata, ale nie zakończyły się sukcesem. Oficjalna wersja mówiła, że algi nie spełniły się jako pasza. Tymczasem naprawdę trwały tu prace nad modyfikowaną żywnością dla astronautów.
Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!
W 2011 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza zagospodarowało ten teren w ramach szlaku wód mineralnych. Zbudowano drewniany pomost przy mofecie i altankę. Kręgów jest aż 11. Są ze sobą połączone, a każdy ma średnicę i głębokość około jednego metra. Posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek, bo aż około 50. Ciekawostką jest też to, że smak wody mineralnej z każdego kręgu jest inny. W okolicy są jeszcze „tarasy - donice”, w których hodowano wspomniane algi.
W Tyliczu jest też słynna Golgota, wieża z drogą różańcową wykonana z kamieni z okolicy i przywiezionych ze 120 miejsc na świecie.
Tylicz to również kolejne zagłębie wód mineralnych na Sądecczyźnie. Badanie smaków tylickich wód - w sumie jest ich w okolicy około 35 - warto zacząć od Tyliczanki – Źródła Zdroju Głównego. To szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-żelazista, której smak według miejscowych zmienia się w zależności od pory roku i pogody. Jak mówią miejscowi, woda ta najsmaczniejsza jest przy słonecznej, letniej pogodzie, gdy temperatura sięga około 30 stopni Celsjusza. Dzięki doskonałej wręcz proporcji cennych pierwiastków wodę tę poleca się przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka oraz przy anemii i niedokrwistości.
W Tyliczu są też niesamowite dwa zabytki. Pierwszy to drewniany kościół parafialny z 1612 roku pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, którego wartość w pełni oddaje fakt, że zarejestrowany jako zabytek pierwszej klasy. Drugi tylicki zabytek, to kiedyś cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana a dziś kościół Obiekt wybudowano w 1743 roku a w środku nadal jest zachowane wyposażenie cerkiewne.
Równie ciekawe obiekty zobaczycie też w pobliskiej Mochnaczce Niżnej położonej już w Beskidzie Niskim. Przed Akcją Wisła zamieszkiwali ją przede wszystkim Łemkowie. Dziś została po nich cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVIII niesamowitym ikonostasem wewnątrz, która od 1951 użytkowana jako kościół parafialny rz.-kat. pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejna pamiątka po łemkowskiej bytności, również z kompletnym ikonostasem, to drewniana kaplica pw. Narodzenia Bogurodzicy w 1787 roku a ufundowana przez tutejszego, ówczesnego proboszcza greckokatolickiego.
W pobliskiej Krynicy-Zdroju też czeka na Was mnóstwo atrakcji. Na rozgrzewkę zacznijmy od kolejki na Górze Parkowej z restauracją na szczycie i zjeżdżalnią dla dzieci. Możecie tu wejść alejkami od strony krynickiego deptaka, na rowerze rekomendujemy wjazd od strony ulicy Pułaskiego.
Na stokach Góry Parkowej są dwa wyjątkowe miejsca, które obowiązkowo musicie odwiedzić. Do „Źródełka miłości” trafimy kierując się połączonymi szlakami żółtym i niebieskim. Bije stąd słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, której picie zaleca się w leczeniu chorób układu krążenia, pokarmowego oraz przy zaburzeniach centralnego układu nerwowego. Wedle legendy, kto napije się wody z tego źródła będzie miał powodzenie w miłości.
Źródełko „Bocianówka” zwane też „źródełkiem płodności” jest na Polanie Michasiowej. Źródełko bije z ujęcia wmontowanego w kamienną figurę bociana obejmującego maleńkie dziecko. Podanie głosi, że to właśnie dzięki tej wodzie następczyni holenderskiego tronu księżna Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina doczekała się ze swoim mężem księciem Bernhardem Lippe-Biesterfeld, po wieloletnich staraniach, pierwszej córki.
Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży
Z Krynicy-Zdroju bardzo szybko dojedziecie rowerem do kolejki gondolowej, która wwiezie Was ze sprzętem na Jaworzynę Krynicką. Macie do wyboru dwie opcje – tylko sam wjazd albo wykupić od razu bilet w górę i w dół. Ta druga opcja wychodzi taniej. I pamiętajcie, że trasa rowerowa do góry liczy sobie pięć kilometrów. Jeśli wjedziecie gondolą na górę a będziecie chcieli zjechać na rowerze, to macie do wyboru dwie opcje – możecie zjechać pod kasy kolejki albo w okolice parku linowego przy Czarnym Potoku. Tu jest kolejna atrakcja dla aktywnych, czyli park linowy.
A jako wisienkę na torcie proponujemy wypad na liczącą sobie 49.5 metra wieżę widokową w Słotwinie. Tu naprawdę będziecie mogli powiedzieć, że jesteście w sercu Beskidu Sądeckiego. Tu też na górę możecie wjechać kolejką z rowerem. Z kolei o trasach rowerowych i atrakcjach turystycznych pobliskiej Muszyny pisaliśmy szczegółowo w publikacji Muszyna, gdzie turystyka rowerowa łączy się z agroturystyką! Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi
Sama Agroturystyka Przy Potoku to 25 miejsc noclegowych w pokojach trzy i czteroosobowych z łazienkami i lodówkami. Na korytarzu, do wspólnego użytku jest czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa i szafka z niezbędnymi naczyniami. Gospodarze oferują doskonałe domowe posiłki, takie, jak u babci – śniadania i obiadokolacje. Na ogrodzonym terenie są altany z miejscem do grillowania i na ognisko. Można tu też pograć w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną.
Dla dzieci jest duży, fajnie wyposażony plac zabaw i mini zoo a w nim daniele, kucyki, króliki i owce oraz różne ptaki. Zwierzaki można pogłaskać, nakarmić, nacieszyć się ich bezpośrednią obecnością. Dodatkowo dla dzieci organizowane są tutaj różne warsztaty i animacje.
Agroturystyka Przy Potoku ma też wi-fi i parking. Rezerwujcie miejsca!
REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.
Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki
