Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
Reklama
23/04/2018 - 13:40

Aparaty ortodontyczne a zdrowie

Moda na równy i biały uśmiech trwa nieprzerwanie od kilku lat, co widać przede wszystkim na każdym zdjęciu, na którym znajdują się aktorzy i gwiazdy show-biznesu. Coraz częściej również na ulicy można spotkać osoby, które mają piękne i zadbane zęby.
aparat ortodontyczny Nowy Sącz

Na pewno ma na to wpływ rozwój gałęzi medycyny - ortodoncji, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Wciąż jednak pojawiają się głosy, że aparaty ortodontyczne są niebezpieczne dla zdrowia zębów. Jak to wygląda naprawdę?

Leczenie ortodontyczne

Aparat, czyli najczęściej kilkanaście zamków, które lekarz przykleja na zęby i dwa druty tworzące łuki – to podstawowe narzędzie pracy ortodonty. Najbardziej powszechny jest model wykonany ze stali, który jest kojarzony przede wszystkim z umieszczonych naokoło zamków kolorowych gumek – ligaturek. Wielu ortodontów lubi pracować z tym rodzajem aparatu, ponieważ pozwala on na prowadzenie nawet bardzo zaawansowanego leczenia. Warto pamiętać, że korzystanie z usług ortodonty to proces leczenia, który jest czasochłonny, czasami bolesny i wymaga od pacjenta współpracy z lekarzem i stosowania się do wszystkich zaleceń. Chodzi o osiągnięcie możliwie najlepszych efektów leczenia, ale również o zdrowie zębów.

Zalecenia ortodontyczne

Pacjent musi pamiętać, że wada zgryzu jest leczona przez ortodontę i to on podejmuje decyzje o kolejnych etapach całego procesu. Może okazać się, że pacjent będzie miał dodatkowe pomoce ortodontyczne, które będzie musiał samodzielnie zakładać i zdejmować, a przede wszystkim używać przez określoną liczbę godzin dziennie. Do najpopularniejszych należą wyciągi ortodontyczne, których właściwe stosowanie może pomóc osiągnąć spektakularne efekty w krótkim czasie.

Równie ważne będą zalecenia dotyczące rodzaju spożywanych pokarmów oraz pielęgnacji, koniecznej do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Wszystkie problemy i wątpliwości powinny być zgłaszane ortodoncie i szczegółowo omawiane podczas konsultacji. Dlatego warto wybrać lekarza, którego polecają znajomi lub który cieszy się dobrymi opiniami w Internecie, na przykład: ortodonta w Łodzi, do którego można umówić się na konsultacje.

Piękny uśmiech to również zdrowy zgryz i równe zęby, oznaka dbania o swój wygląd, ale przede wszystkim o swoje zdrowie. Dzięki rozwojowi ortodoncji pacjent może korzystać z bezpiecznych aparatów stałych, które noszenie przynosi w krótkim czasie zadowalające efekty.