Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
03/03/2023 - 13:10

Zaczęło się od historii o wypadku. Później wydarzyło się coś znacznie gorszego…

Oszuści nie próżnują. Co jakiś czas słyszymy, że ich ofiarami padają kolejne osoby. W ostatnich dniach przypuścili atak na powiat nowotarski. Trzy seniorki straciły bardzo duże pieniądze. Przestępcy działali metodą „na wnuczka”.

Seniorki oszukane metodą "na wnuczka"

Niestety, kolejne osoby padają ofiarami oszustów. Przebiegłe metody sprawiają, że wciąż słyszymy o bardzo dużych sumach pieniędzy, które wyłudzili. Niedawno trzy seniorki zostały jednego dnia oszukane metodą „na wnuczka”. Wszystko działo się w powiecie nowotarskim.

Najpierw 77-latka z Nowego Targu odebrała telefon od fałszywej wnuczki. Miała spowodować wypadek, w którym zginęła kobieta w ciąży. Ratunkiem przed więzieniem miała być opłata odszkodowania i adwokata. Potwierdził to policjant, który również zadzwonił do seniorki i namówił ją do przekazania pieniędzy „kurierowi”, który do niej przyjdzie. Tak też zrobiła, tracąc tym samym 185 tysięcy złotych.

Podobny telefon dostała również 84-latka z Raby Wyżej. Ona też myślała, że rozmawia z córką, która potrąciła kobietę na pasach. Fałszywy policjant tłumaczył, że aby nie trafiła za kraty potrzebne są pieniądze.

- Kobieta będąc pewna, że pomaga swojemu dziecku przekazała oszustom najpierw 46 tys. zł. To było dla nich jednak niewystarczające i namówili seniorkę do przekazania jeszcze 33 tys. zł., które pożyczyła od syna – informuje komenda policji w Nowym Targu.

Pomóc synowi chciała też 88-latka z Rabki-Zdrój. Podał się za niego jednak oszust, tłumacząc, że ten spowodował wypadek. W tym przypadku, kiedy złodziej przyszedł do staruszki po pieniądze został najpierw spłoszony przez sąsiadów. Druga próba okazała się skuteczna. Podała mu przez okno 100 tys. złotych.

Oszuści działali metodą "na wnuczka"

Oszustwo „na wnuczka” zdarza się niestety dość często. Policja przekazuje, że dzieli się na kilka etapów, w których skład wchodzi budowanie poczucia zagrożenia, informowanie o osobie, która odbierze pieniądze i wypłacanie ich zgodnie z instrukcją.   

- Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy zachowaj spokój, nie wykonuj ślepo poleceń, rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów, powiadom najbliższych o zdarzeniu, zweryfikuj przedstawioną ci historię oraz powiadom policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu – informują mundurowi. ([email protected], fot.: Rafał Gajewski/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu