Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
30/06/2023 - 11:10

Wypadek w gminie Stary Sącz. Chłopiec wjechał mu wprost pod koła

Fatalnie rozpoczęły się wakacje dla 11-letniego chłopca ze Skrudziny. Poruszając się na hulajnodze zderzył się z rowerzystą. Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Te dramatyczne sceny rozegrały się w czwartkowe popołudnie w Skrudzinie. To właśnie tam, przed godziną osiemnastą, doszło do wypadku drogowego, w którym ucierpiał 11-letni chłopiec i 44-letni rowerzysta.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że 11-letni chłopiec jadąc chodnikiem, nagle z niego zjechał, by przyjechać na drugą stronę jezdni. Nie upewnił się dostatecznie, czy może wykonać taki manewr i wjechał wprost pod koła rowerzyście, doprowadzając do zderzenia – relacjonuje Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Zobacz też Tragiczny finał poszukiwań mieszkańca Nowego Sącza. Jego ciało znaleźli nad rzeką 

Zarówno 11-letni chłopiec jak i 44-letni mężczyzna zostali przewiezieni z obrażeniami do sądeckiego szpitala. Funkcjonariusze przebadali rowerzystę alkomatem. Mężczyzna był trzeźwy.  

- Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu ani poduszki powietrzne, tak jak podróżujących samochodem, a upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się tragicznie. Na bezpieczeństwo kierujących jednośladami ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów/użytkowników hulajnóg elektrycznych, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec nich – tłumaczy Aneta Izworska.

Rowerzysto i użytkowniku hulajnogi:

  • poruszaj się sprawnym technicznie i prawidłowo wyposażonym rowerem/hulajnogą,
  • kiedy jedziesz na rowerze/hulajnodze bądź trzeźwy,
  • zadbaj, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego,
  • przestrzegaj obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa,
  • nie przejeżdżaj rowerem/hulajnogą po przejściu dla pieszych,
  • gdy jest to możliwe korzystaj z wydzielonych dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem, gdy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, ale musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować im pierwszeństwa!)
  • z wyprzedzeniem sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu,
  • nie trzymaj w ręce podczas jazdy telefonu komórkowego,
  • używaj kasku ochronnego – choć nie jest wymagany przepisami, podczas upadku ochroni twoją głowę przed urazem,
  • przypominamy, że dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się ani rowerem ani hulajnogą po jezdni (jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne, dzieci w tym wieku mogą poruszać się nimi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej).

[email protected] Fot. KMP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu