Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
24/04/2024 - 13:40

Włamali się na plebanię w Nowym Sączu. Długo nie nacieszyli się łupem

Włamali się na jedną z plebanii w Nowym Sączu. Sprawcy ukradli dwa rowery i plecak ze sprzętem elektronicznym. Długo nie nacieszyli się łupem. Już chwilę później zostali zatrzymani przez policjantów. Jak się okazało, obaj na sumieniu mieli o wiele więcej.


Wszystko wydarzyło się 18 kwietnia nad ranem. To właśnie wtedy sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że budynek jednej z plebanii w Nowym Sączu został okradziony. Sprawcy zabrali dwa rowery oraz plecak ze sprzętem elektronicznym, w którym znajdował się m.in. mikrofon, przewody zasilające i konwertery o łącznej wartości ponad 4 tysięcy złotych. Dodatkowo z pomieszczeń zajmowanych przez jedną z fundacji zostały zabrane różnego rodzaju ozdoby i biżuteria.


Na miejscu przez wiele godzin pracowała grupa operacyjno-procesowa, natomiast patrol ruszył w teren w poszukiwaniu osób, które mogły być sprawcami tej kradzieży. Kilka ulic dalej policjanci zauważyli dwóch mężczyzn jadących na rowerach, które wyglądem pasowały do opisu przekazanego przez poszkodowanego.

- Widząc mundurowych mężczyźni rozdzielili się i skręcili w dwa przeciwne kierunki. Wkrótce jeden z nich został zatrzymany. Policjanci wylegitymowali 33-letniego sądeczanina, który jak się okazało oprócz skradzionego roweru posiadał przy sobie torbę z ozdobami i biżuterią oraz gotówkę – informuje Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.


- Szukając drugiego z mężczyzn, mundurowi znaleźli porzucony jednoślad oraz plecak z większością skradzionej elektroniki. Drugi z podejrzewanych, 18-letni mieszkaniec Nowego Sącza, został zatrzymany kilka godzin później – dodaje.

Jak się później okazało, obaj mężczyźni mieli o wiele więcej na sumieniu. W ciągu ostatnich kilkunastu dni włamali się do zaparkowanego autobusu powodując uszkodzenia, a z budynku stolarni wynieśli 2,5 tysiąca złotych oraz ukradli dwa rowery. Ponadto 18-latek sam ukradł kolejne dwa jednoślady.

- Straty powstałe w wyniku ich przestępczej działalności oszacowano łącznie na blisko 13 tysięcy złotych, z czego znaczną część odzyskali policjanci – wyjaśnia Aneta Izworska.


Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, usiłowania kradzieży z włamaniem, uszkodzenia mienia oraz kradzieży. Za te przestępstwa grozi im do 10 lat więzienia, jednak z uwagi na to, że sądeczanie dopuścili się tych czynów w krótkich odstępach czasu, wykorzystując taką samą sposobność, sąd może orzec wyższy wymiar kary. Ponadto starszy z podejrzanych działał w warunkach tzw. multirecydywy. ([email protected] Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu