Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
28/03/2024 - 11:10

Ważna zmiana prawa telekomunikacyjnego: operator musi sam identyfikować i blokować oszustów

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od 25 marca przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

Na początek blokada części SMS-ów, potem także fałszywych infolinii.

Automatyczne blokowanie połączeń od oszustów

Firmy telekomunikacyjne od poniedziałku 25 marca mają obowiązek blokować wiadomości SMS zawierające fałszywe nadpisy (identyfikatory wiadomości SMS), przez które oszuści podszywają się pod podmioty publiczne. Przykładem prawdziwego nadpisu jest np. „e-US” używany przez Krajową Administrację Skarbową. 

Wielokrotnie słyszeliśmy o próbach wyłudzania danych przez oszustów podających się za pracowników banku, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zakładów ubezpieczeń czy instytucji publicznych.
Dlatego teraz funkcjonuje również wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Jest on prowadzony przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który – na podstawie wniosków m.in. banków czy podmiotów publicznych – dokonuje wpisu numeru służącego wyłącznie do odbierania połączeń.

Rozwiązanie to ograniczy możliwość podszywania się oszustów pod numery infolinii banków, urzędów, czy innych podmiotów - numer wpisany do wykazu nie będzie służył do inicjowania połączenia. Oszust, próbując wykorzystać numer wpisany do wykazu nie osiągnie swojego celu, ponieważ połączenie to zostanie od razu zablokowane. Rozwiązanie to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo konsumentów.

Od 16 kwietnia blokada fałszywych SMS

Kolejnym etapem wdrożenia ustawy będzie podłączenie się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS – na to przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący usługi SMS mają czas do 16 kwietnia 2024 r. Blokowane będą wiadomości SMS, które są zgodne z wzorcem fałszywej wiadomości – taka wiadomość nie dotrze do adresata.

– Chronią nas kolejne przepisy, które poprawiają nasze bezpieczeństwo, ponieważ przypominam, że wszyscy możemy paść ofiarą podobnych oszustw. Skutki takich działań mogą być dotkliwe – od wyłudzenia poufnych danych po kradzież pieniędzy z naszych kont bankowych – wyjaśnia wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.     [email protected]) fot. JESHOOTS-com/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu