Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
22/04/2018 - 11:30

W Mostkach płonął budynek. Dlaczego zwierzęta zostały w środku?

Miniona sobota była bardzo pracowita dla sądeckich strażaków. Wielokrotnie byli wzywani do gaszenia płonących traw. Kilkanaście minut po godzinie 15 otrzymali zgłoszenie, że w Mostkach koło Starego Sącza pali się budynek mieszkalno - gospodarczy. Gasić pożar pośpieszyli strażacy z Nowego Sącza i sąsiednich jednostek.

Gdy dotarli na miejsce, z poddasza wydobywały się płomienie i kłęby dymu. Okazało się, że wewnątrz budynku znajduje się słoma, siano i kilka sztuk bydła. Właściciel jeszcze przed przyjazdem strażaków wyprowadził jedną krowę. Niestety pozostałych zwierząt nie udało się ewakuować.

- Po  konsultacji z właścicielem odstąpiliśmy od ewakuacji reszty zwierząt  ze względu na ich agresywne zachowanie się – wyjaśnia oficer dyżurny straży pożarnej.

Zobacz też Budynki były całe w ogniu. Niewiele udało się uratować. Straty są ogromne

Strażacy weszli do wnętrza budynku po drabinie przez okno i wyłaz w stropie. Musieli działać bardzo szybko, ponieważ w pobliżu znajdował się dom, drewniany budynek gospodarczy i garaże. Istniało ryzyko, że ogień rozprzestrzeni się również na pozostałe budynki. Strażacy szybko rozwinęli węże gaśnicze i polewali płonącą konstrukcję wodą. Przez ponad cztery i pół godziny z pożarem walczyło 48 strażaków. Na miejsce przybyło pogotowie energetyczne, którego pracownicy odłączyli na słupie dopływ prądu do budynku.

Gdy ogień udało się już ugasić, ratownicy zajęli się rozbiórką uszkodzonego dachu. Usunęli również słomę z wnętrza budynku. Następnie przewietrzyli zadymione pomieszczenia i sprawdzili budynki kamerą termowizyjną i czujnikami tlenku węgla.

Zobacz też Drzewo przygniotło mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala

Na miejsce przybył pracownik Urzędu Gminy Stary Sącz, który przywiózł plandeki, aby zabezpieczyć rozebraną część dachu.  Wszystko wskazuje na to, że pożar prawdopodobnie powstał od przewodu kominowego.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. PSP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu