Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
02/03/2021 - 11:40

Uważajcie! Oszuści mogą wam wyczyścić konto bankowe. Znaleźli nowy sposób

Oszuści dwoją się i troją, aby znaleźć kolejne ofiary i wyczyścić ich konta bankowe. Stosują coraz to nowsze metody, aby osiągnąć zamierzony cel. Co tym razem wymyślili?

Sądeczanie znów zostali zaatakowani przez oszustów, którzy tym razem wymyślili coś zupełnie nowego. Podszywając się pod numer telefoniczny banku, skontaktowali się ze swoimi ofiarami. Podając się za konsultantów, poinformowali swoich rozmówców o nieprawidłowościach na rachunku i poprosili o wykonanie  kilku prostych czynności, które rzekomo miały zapobiec utracie oszczędności.

Cyberprzestępcy polecili swoim rozmówcom zainstalować aplikację umożliwiającą dostęp do telefonu. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób, bez konieczności przychodzenia do placówki bankowej, problem miał zostać rozwiązany.

Następnie fałszywi konsultanci prosili o zmianę hasła do bankowości mobilnej, uzyskując tym samym pełny dostęp do rachunków swoich ofiar. Informowali przy tym, że będą przychodziły kody autoryzacyjne, które trzeba im przekazywać.

- Pokrzywdzeni postępowali zgodnie z otrzymywanymi instrukcjami, a dzięki temu cyberoszuści przy pomocy kodów BLIK i otrzymanych od ofiar kodów autoryzacyjnych, przelewali środki z kont poszkodowanych na inne konta,  zaciągali kredyty lub wypłacali pieniądze z bankomatu. W efekcie sądeczanie stracili łącznie 55 300 złotych – przestrzega Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.

Taka sytuacja może się przytrafić każdemu. Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

  • Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych  z nieznajomymi, nawet rzekomymi  pracownikami banku.
  • Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów. Nawet nie zorientujesz się, że zamiast smsa od krewnych czy znajomych, do których masz zaufanie, dostaniesz wiadomość od cyberoszustów i stracisz swoje pieniądze.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku. 
  • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).

  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.

  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom policję. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu