Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
18/10/2019 - 16:15

Uważajcie na fałszywych krewnych. Wyłudzili od staruszki ponad 71 tys. złotych

W ostatnich dniach oszuści znów dali o sobie znać. Próbują wyłudzić pieniądze metodą na „córkę lub syna”. Policjanci apelują o rozwagę i ograniczone zaufanie.

Kilka dni temu do mieszkanki powiatu nowosądeckiego zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod jej córkę. Podczas rozmowy telefonicznej poinformowała starszą panią, że spowodowała wypadek i grozi jej więzienie, dlatego potrzebuje aż 50 tysięcy złotych. Seniorka wykazała się czujnością i nie uległa namowom oszustki, co uratowało jej oszczędności.

Zobacz też Oszuści znów zaatakowali. Sądeczanka straciła 1000 zł. Co tym razem wymyślili?

Niestety tyle szczęścia nie miała 78-latka, do której wczoraj na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Poinformował, że spowodował wypadek samochodowy, w związku z czym grozi mu zatrzymanie i pilnie potrzebuje 70 tysięcy złotych w gotówce na wpłatę kaucji, która pozwoli mu pozostać na wolności. Rozmówca przekazał słuchawkę drugiemu mężczyźnie, który podawał się za policjanta i to z nim seniorka miała załatwić wszystkie formalności związane z wpłatą pieniędzy.

Starsza pani wraz z mężem udała się do dwóch placówek bankowych, skąd łącznie wypłacili żądaną sumę. Po powrocie do domu całą kwotę oraz dodatkowe 1200 złotych, o które poprosili jeszcze oszuści, przekazali nieznajomemu mężczyźnie. Tym sposobem małżeństwo straciło 71200 złotych.

Zobacz też Wierzyć się nie chce... „Na policjanta” wyłudzili od niej 100 tysięcy

Dzisiaj również sądeccy policjanci otrzymali podobne zgłoszenie, dlatego apelują o zachowanie ostrożności i radzą, jak nie dać się oszukać.

- Pamiętajmy, w momencie, gdy ktoś będzie chciał nas oszukać podając się przez telefon na przykład za krewnego, należy natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy – apelują policjanci.

Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

RG [email protected], Źr. KMP Nowy Sącz, Fot. IlustracyjnaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)