Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/12/2020 - 11:30

Uważaj na Facebooku. Twój znajomy lub znajoma? To może być oszust

Najpierw włamał się na Facebookowy profil młodej sądeczanki, a następnie - w jej imieniu - rozesłał do znajomych dziewczyny prośbę o opłacenie zakupów internetowych za pomocą kodów BLIK. Szybko oddam - zapewniał. I od dwóch koleżanek swojej ofiary wyłudził 700 złotych.

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. W ostatnim czasie bardzo popularna stała się metoda oszustwa na BLIK-a. Polega ona na włamaniu się i przejęciu konta na Facebooku czy innym portalu społecznościowym, a następnie, za pomocą komunikatora, często Messengera, proszeniu znajomych ofiary o udostępnienie kodów BLIK.

- Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się nagłą potrzebą finansową np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela – wyjaśnia Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.  

Po otrzymaniu kodu oszuści bez problemu mogą wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić nią za zakupy przez internet. Co prawda, taką transakcję trzeba potwierdzić, ale pokrzywdzony robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

W taki właśnie sposób kilka dni temu swoje oszczędności straciły dwie młode sądeczanki. Kobiety otrzymały przez Messengera, od oszusta podszywającego się pod ich wspólną znajomą, wiadomość z prośbą o opłacenie zakupów internetowych. Pożyczone pieniądze miały zostać zwrócone jeszcze przed północą.

- Dziewczyny wierząc, że pomagają swojej koleżance, wysłały Messengerem kody BLIK oszustowi, a ten wypłacił pieniądze z bankomatu na terenie naszego kraju. Sądeczanki straciły łącznie 700 złotych – informuje Aneta Izworska.

Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

- Należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie podczas logowania do kont na portalach społecznościowych - wówczas o wiele trudniej oszustowi będzie przejąć nasze konto, ponieważ zalogowanie się wymaga dodatkowego poświadczenia, np. potwierdzenia operacji logowania na smartfonie

- Kiedy znajomy pisze do nas przez komunikator internetowy i prosi o podanie kodu BLIK, najlepiej potwierdzić prośbę dzwoniąc do tej osoby. Wykonanie połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a jednocześnie zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy kod BLIK, a tym samym nasze pieniądze

-  Należy sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej - przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie

- Ważne jest, by zawsze chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku. (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020