Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
21/02/2021 - 10:00

Tropie: Mężczyzna spadł ze skarpy, do akcji ratowniczej konieczna była łódź

Sobotniego popołudnia strażacy z Nowego Sącza zostali powiadomieni o wypadku do jakiego doszło w Tropiu. Mężczyzna spadł ze skarpy i nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Do akcji ratowniczej wykorzystano łódź, z pomocą której przekazano go ratownikom medycznym.

W sobotę, chwilę przed godziną 16, strażacy z Nowego Sącza otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznej sytuacji, do jakiej doszło w Tropiu (gmina Gródek nad Dunajcem). Mężczyzna spadł ze skarpy i znajdował się nad brzegiem jeziora, w miejscu nieznanym ratownikom.

Zobacz także: Nowy Sącz: Pożar domu przy ulicy Starowiejskiej. Jedna osoba w szpitalu

Strażacy z JRG nr 1 oraz OSP Różnów przystąpili do poszukiwań. Do ustalenia jego położenia wykorzystali telefon. Dzięki niemu nawiązali kontakt z mężczyzną, sprecyzowali lokalizację i przystąpili do udzielenia pierwszej pomocy. Nie był to jednak koniec akcji ratowniczej.

Ze względu na uraz nogi, mężczyzna nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Wejście do lasu było bardzo daleko, dodatkowo nie ułatwiało tego również ciężkie ukształtowanie terenu. Na miejscu pojawił się więc dodatkowy zastęp wraz z łodzią płaskodenną.

Zobacz także: Dramatyczny wypadek w lesie. 21-latek został ciężko ranny [ZDJĘCIA]

Konieczne było skruszenie lodu, który uniemożliwiał dotarcie do brzegu. Strażacy, by opuścić poszkodowanego do łodzi musieli użyć sprzętu wysokościowego. Następnie przetransportowali go do przestani promu w Tropiu, gdzie został przekazany pod opiekę ratownikom medycznym. Cała akcja ratownicza trwała ponad cztery godziny. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: PSP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021