Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
14/04/2020 - 11:15

Tragiczny finał wypalania suchych traw. Znaleziono ciało 80-latka

Co roku w okresie wiosennym strażacy mają sporo pracy, a wszystko przez osoby, które bezmyślnie wypalają suche trawy i nieużytki rolne. Ryzyko, jakie niesie ze sobą celowe podkładanie ognia, jest ogromne. Niekontrolowany, podsycony wiatrem ogień w każdej chwili może zmienić kierunek i przenieść się na zabudowania i tereny leśne. Ogień może być także niebezpieczny dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają.

Tegoroczne święta wielkanocne były bardzo pracowite dla strażaków. Wielokrotnie byli wzywani do gaszenia pożarów suchych traw. Tylko w poniedziałek wyjeżdżali aż cztery razy. Gasili płonące trawy w Popowicach, Rytrze, Piwnicznej-Zdroju i Łomnicy.

Zobacz też Płoną trawy na Sądecczyźnie. Strażacy jeżdżą od pożaru do pożaru

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło wczoraj późnym popołudniem w Ochotnicy Dolnej w powiecie nowotarskim. Około godziny 18 jeden z mieszkańców zauważył na wzniesieniu kłęby dymu. Zaniepokojony natychmiast pobiegł sprawdzić co się stało. Idąc w kierunku palących się zarośli, zauważył na łące nadpalone ciało mężczyzny.  Natychmiast wezwał służby ratunkowe.

Ogień rozprzestrzenił się na obszarze ponad półtora hektara. Strażacy bardzo szybko ugasili pożar, niestety znaleziony w płomieniach 80-letni mieszkaniec Ochotnicy Dolnej nie przeżył. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że około południa wyszedł z domu wykonywać prace porządkowe na swojej działce. Jak na razie jeszcze nie wiadomo, jak doszło do tej tragedii i co było przyczyną śmierci mężczyzny. Zwłoki 80-latka zostały zabezpieczone i w najbliższych dniach zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

- Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, czy nieużytków jest ogromne. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wzniecające ogień – przestrzegają policjanci. Za spowodowanie pożaru, który zagraża życiu, zdrowiu i mieniu można trafić nawet na 10 lat do więzienia.

RG [email protected], Fot. Ilustracyjne OSP Kryg, PSP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu