Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
27/03/2024 - 15:10

Szeroko zakrojona akcja śledczych służb. Wśród zatrzymanych ksiądz z Laskowej

Zakrojona na szeroką skalę akcję służb rozlewa się po kraju. Wśród zatrzymanych ma być m.in. ks. Michał O. z Laskowej. Z informacji Radia Zet wynika, że funkcjonariusze zastali go w hotelu. A wszystko w związku z Funduszem Sprawiedliwości.

Przeszukania w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Ta sprawa wywołała w całej Polsce ogromne poruszenie. Wtorkowego poranka służby rozpoczęły przeszukania w domach kilkudziesięciu osób m.in. byłego ministra sprawiedliwości - Zbigniewa Ziobry. Wszystko w związku z Funduszem Sprawiedliwości. 

- Dziś rano na polecenie neoprokuratorów Tuska i Bodnara, służby włamały się do domu Z. Ziobro. Wybijali szyby i niszczyli dom. Wszystko pod jego nieobecność i leczenie w związku z nowotworem. Jego nieobecność była łatwa do ustalenia. Nie było nawet próby kontaktu - przecież umożliwiłby wejście, a telefon jest znany. To było jednak celowe. Gangsterskie działanie - napisał we wtorek na portalu X europoseł Patryk Jaki.

W komunikacie prokuratora Przemysława Nowaka, rzecznika prokuratury krajowej, czytamy z kolei, że wszystko odbyło się w standardowym trybie procesowym. Celem przeszukań miało być znalezienie dokumentacji czy danych dotyczących Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura tłumaczy, że mamy tutaj do czynienia ze sprawą o charakterze kryminalnym.

- Na zarządzenie prokuratora zatrzymano 4 osoby, wobec których zachodzi dostateczne podejrzenie popełnienia czynów zabronionych. Trzy spośród zatrzymanych osób to urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujący się Funduszem Sprawiedliwości, a jedna osoba jest beneficjentem funduszu. Żadna z zatrzymanych osób nie posiada immunitetu. Osobom tym zostaną przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw, a następnie zostaną one przesłuchane w charakterze podejrzanych - informuje rzecznik prokuratury krajowej.

Zatrzymanie ks. Michała O.

Radio Zet przekazało, że jednym z zatrzymanych jest ks. Michał O. z Laskowej - były egzorcysta. Wszystko miało się odbyć w jednym z hoteli w województwie świętokrzyskim, gdzie przebywał. Kierowana przez niego fundacja Profeto była jednym z beneficjentów Funduszu Sprawiedliwości. Miała dostać ponad 40 mln zł dotacji na budowę ośrodka - “Archipelagu – wysp wolnych od przemocy”. Z ustaleń TV24 wynika, że fundacji, w czasach, gdy ministrem sprawiedliwości był Ziobro, przyznane zostało jednak około stu milionów złotych.  Ponadto, same przeszukania miały być prowadzone w dwóch miejscach, gdzie funkcjonowała fundacja.

- W sprawie ma chodzić o FS i dotacje dla ośrodka Archipelag. Celem FS jest pomaganie pokrzywdzonym. Powstający ośrodek znanego ks. Olszewskiego tworzy w pionierski sposób miejsce dla setek osób pokrzywdzonych przemocą. Ofiary z dziećmi w Archipelagu oddziela się od sprawców i daje kompleksowe poczucie pomocy i opieki. Tworzy możliwość terapii, warsztatów oraz innej pomocy, dającej rozpocząć życie na nowo. Cała dotacja jest skierowana na ten projekt. Nie ma żadnych kosztów pobocznych - skomentował z kolei na X Patryk Jaki. ([email protected], fot.: Mateus Campos/ unsplash - zdjęcie ilustracyjne, źródło: Radio Zet, TVN24)Dziękujemy za przesłanie błędu