Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
06/04/2024 - 12:25

Szaleńcy za kierownicą, także na Sądecczyźnie. Te dane budzą grozę

Potencjalni zabójcy, tak należy mówić o tych, którzy po wypiciu alkoholu siadają za kółko samochodu. Ilu ich jest? Statystyki są zatrważające. Tylko przez pierwsze trzy miesiące 2024 roku policja zatrzymała ponad 19 tysięcy pijanych kierowców. Na tej liście nie brakowało tych z naszego regionu.

Był pijany. Na liczniku miał 120 kilometrów

Prowadził BMW z zawrotną prędkością. W terenie zabudowanym, gdzie jest ograniczenie do 50 kilometrów, na liczniku miał prawie 120. Wpadł podczas policyjnej kontroli w Jadamwoli w gminie Łukowica. Miał 0,7 promila alkoholu we krwi. Mógł doprowadzić do tragedii. To tylko jedna z licznych budzących trwogę informacji, jakie podaje sądecka policja. Ogólnopolskie dane dotyczące pijanych kierowców po prostu budzą grozę.

Szaleńcy, potencjalni zabójcy, tak należy mówić o tych, którzy po wypiciu alkoholu siadają za kółko samochodu. Bywa, że doprowadzają do tragedii. To przez nich giną niewinni ludzie. Ilu ich jest? Statystyki są zatrważające. Tylko przez pierwsze trzy miesiące 2024 ro policja zatrzymała ponad 19 tysięcy pijanych kierujących.

Średnio każdego dnia na drogi wyjeżdżało aż 213 kierowców, którzy pijani siadali za kółkiem.

czytaj też Kto jest winien tej strasznej śmierci. Matka i dziecko nie żyją, bo zawiodły procedury?

Niebezpieczne dni wolne, weekendy i poniedziałkowe poranki

Najwięcej zatrzymań w ciągu jednego dnia – 401 – odnotowano w sobotę 9 marca W ten marcowy weekend, wraz z poniedziałkowym porankiem, aż 1322 spośród skontrolowanych kierowców miało w wydychanym powietrzu ponad 0,2 promila alkoholu. To tegoroczny, haniebny rekord.

Warto zaznaczyć, że tylko w okresie ferii zimowych policja zatrzymała aż 8691 prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu. W czasie tegorocznych świąt wielkanocnych ujętych w statystykach jeżdżących na podwójnym gazie było 1154.

– Ze statystyk Policji wyraźnie wynika, że problem z pijanymi kierowcami wciąż nasila się w weekendy i inne dni wolne od pracy. Z kolei liczba zatrzymań w poniedziałkowe poranki sugeruje, że wiele osób siada za kierownicą, nie wiedząc, że wciąż są pod wpływem działania napojów wyskokowych – wyjaśnia Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense. – Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że ponad 15 proc. polskich kierowców uważa, że po wypiciu półlitrowego piwa lub kieliszka wina i odczekaniu zaledwie godziny można usiąść za kierownicą samochodu. Nieświadoma nietrzeźwość, czyli złudne uczucie, że organizm zdążył już przetrawić alkohol, może być tragiczna w skutkach – przekonuje Abbott.

Ekspert dodaje, że decydując się na jazdę samochodem, należy mieć absolutną pewność, co do swojego stanu. Przypomina, że na rynku dostępne są alkomaty osobiste dorównujące dokładnością pomiarów sprzętowi używanemu przez policję. Wykonanie testu takim urządzeniem ma szansę uchronić nas przed podjęciem tragicznej w skutkach decyzji.

Czytaj też Meteorologiczna bomba wybuchnie w Nowym Sączu. Niesamowita pogodowa anomalia

Czy nowe przepisy przyniosły spodziewany efekt?

Obecnie za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Za stężenie powyżej 0,5 promila kierowcy mogą zapłacić od 5 tys. do 60 tys. zł. W obu przypadkach otrzymuje się też 15 punktów karnych – maksymalną możliwą liczbę za pojedyncze zdarzenie.

 Od połowy marca tego roku zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego umożliwiająca konfiskatę pojazdów kierującym mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Według nowych przepisów auta będą mogli stracić również ci, którzy po spożyciu napojów wyskokowych spowodują wypadek (od 0,5 do 1 promila, powyżej tej wartości konfiskata jest obowiązkowa).

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu we krwi policja zatrzyma jego pojazd na siedem dni. W tym czasie zapadnie decyzja prokuratora o zabezpieczeniu auta (lub innego pojazdu mechanicznego), po czym sąd wyda wyrok o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj też Budują to na dwunastu hektarach niedaleko Nowego Sącza. To pierwsza taka inwestycja w Polsce [ZDJĘCIA] [WIZUALIZACJA]

Co o restrykcyjnych przepisach myślą sami kierowcy?

Na zlecenie firmy AlcoSense zbadano 1017 polskich kierowców. Ponad 40  procent respondentów uznaje konfiskatę samochodu za skuteczną karę dla tych, którzy zdecydowali się na jazdę na podwójnym gazie. Jednak efekty wprowadzenia nowych przepisów nie są jeszcze widoczne w statystykach. W marcu 2024 roku zatrzymano łącznie 7061 osób. W tym samym miesiącu ubiegłego roku było ich nieznacznie mniej, 7053. Niewielką różnicę widać za to w liczbie zatrzymań po 14 marca. W dniach 1 – 13 marca było ich średnio 235 dziennie, w drugiej połowie miesiąca – 223.

Tylko w dniach od 16 do 18 marca polska Policja skonfiskowała pijanym kierującym aż 60 pojazdów. Jako pierwszy samochód stracił 22-letni kierowca mający we krwi ponad 2 promile alkoholu. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu