Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
11/11/2023 - 07:00

Straciła 100 tysięcy złotych. Oszuści wymyślili nowy przekręt, to może spotkać każdego

„Ktoś złożył w pani imieniu wniosek o kredyt, żeby go anulować musi pani jak najszybciej wypełnić formularz” – usłyszała mieszkanka Sądecczyzny, do której zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Zdezorientowana kobieta postępowała zgodnie z poleceniami oszusta. Sądeczanka straciła 100 tysięcy złotych.


Oszuści znów dali o sobie znać na Sądecczyźnie. Kilka dni temu zadzwonili do mieszkanki powiatu nowosądeckiego. Rozmówca przedstawił się jako pracownik banku. Poinformował, że ktoś chce zaciągnąć w jej imieniu kredyt na 100 tysięcy złotych i żeby go anulować, musi jak najszybciej wypełnić wniosek.

- Kobieta bardzo zestresowała się tą wiadomością i po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej, postępowała zgodnie z otrzymywanymi instrukcjami, nie zwracając uwagi na to, że… właśnie wypełnia wniosek o przyznanie kredytu na 100 tysięcy złotych - informuje Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.

Zobacz też Dramatyczne sceny przed Lewiatanem. Przed sklepem toczyła się walka o życie 

Kiedy otrzymała pokaźny przelew na swoje konto, nadal postępowała zgodnie z poleceniami rzekomego pracownika banku. Tym razem miała wybrać całą kwotę, a później wpłacić ją we wpłatomacie. Tak zrobiła. Pozostało tylko czekać na „potwierdzenie anulowania”.

- Kiedy mimo upływu czasu jej rozmówca nie dzwonił, zaniepokojona postanowiła wybrać jego numer. Okazało się, że odebrała zupełnie inna osoba, która nie miała pojęcia o całej sprawie, a jej numer telefonu został wykorzystany przez oszusta w ramach tzw. spoofingu. Wówczas do mieszkanki Sądecczyzny doszło, że padła ofiarą przestępcy i zgłosiła się do miejscowego komisariatu policji. - dodaje Aneta Izworska. 

Zobacz też Ogromny pożar w Nowym Sączu. Spłonął budynek firmy kurierskiej [FILM]

Teraz mundurowi pracują nad tą sprawą, a jedocześnie apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się oszukać przez fałszywego pracownika banku. 

Co zrobić żeby nie dać się oszukać?

  • Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku
  • Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego lub pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku
  • Nie przekazuj kodów BLIK ani nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom policję.

[email protected] Fot. Ilustracyjna RGDziękujemy za przesłanie błędu