Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/11/2018 - 11:15

Statystyki wypadków kierowców po alkoholu. Sprawdź jak jest w Małopolsce

Co roku policja odnotowuje kilkanaście tysięcy wypadków drogowych. Wśród nich są te najbardziej bulwersujące, czyli takie, gdzie sprawcą jest pijany kierowca. W ubiegłym roku w Małopolsce takich wypadków było aż 294. Śmierć w ich wyniku poniosło 28 osób.


W 2017 roku użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu uczestniczyli  w 2 788 wypadkach drogowych w całej Polsce, co stanowi aż 12 proc. wszystkich wypadków drogowych. Śmierć w nich poniosło 341 osób co stanowi 8,5 proc. wszystkich zabitych na drogach. W porównaniu z rokiem 2016 jest to o 179 wypadków mniej i o 42 osoby zabite mniej.

Biorąc pod uwagę rozkład pijanych kierowców w poszczególnych województwach to Małopolska, niestety znajduje się w niechlubnej czołówce. W naszym województwie w ubiegłym roku wypadków spowodowanych alkoholem było 294, zgniło w nich 28 osób i 310 zostało rannych. Stawia to nasze województwo na trzecim miejscu, po Województwie łódzkim i śląskim.

Warto wspomnieć, że statystyki te obejmują tylko wypadki drogowe, a więc zdarzenia w wyniku, których ktoś został ranny, nie ma tutaj danych odnośnie kolizji drogowych, które są znacznie powszechniejsze, jednak mają mniejsze skutki dla zdrowia i życia uczestników dróg.

Najwięcej pijanych kierowców na naszych drogach jest w niedzielę 21,3 proc. i w sobotę 19,8 proc. Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że koniec tygodnia i dni wolne od pracy sprzyjają spotkaniom towarzyskim, podczas których spożywany jest alkohol.

W 2017 roku kontroli na zawartość alkoholu poddano prawie 18 mln kierujących, z czego pod wpływem alkoholu było prawie 110 tys. kierowców. W tej statystyce Województwo Małopolskie również znajduje się na niechlubnym szczycie, ponieważ więcej pijanych kierowców podczas rutynowych kontroli policja zanotowała tylko w Województwie śląskim i wielkopolskim.

(KS) Źródło: Komenda Główna Policji Raport: Wypadki Drogowe w Polsce w 2017 roku.







Dziękujemy za przesłanie błędu