Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
02/02/2023 - 09:30

Sądeczanka padła ofiarą oszusta. Miała dostać spadek, a straciła oszczędności

Miała dostać w spadku dużą sumę pieniędzy od nieznajomej osoby, którą poznała na popularnym portalu społecznościowym. Nieświadoma zagrożenia sądeczanka, posłusznie wykonywała wszystkie polecenia. Zrozumiała, że padła ofiarą oszusta dopiero wtedy, gdy kontakt z nim urwał się, a jej konto uszczupliło się o kwotę 4,5 tysiąca złotych.

Kilka tygodni temu, z mieszkanką Sądecczyzny skontaktował się nieznajomy mężczyzna, który napisał do niej na jednym z popularnych portalów społecznościowych. Twierdził, że nie ma nikogo bliskiego i chce podzielić się z nią swoim majątkiem. Zaoferował jej spadek w wysokości 250 tysięcy euro.

- By wejść w posiadanie tych pieniędzy kobieta musiała jedynie zapłacić za wystawienie niezbędnych dokumentów i dopełnienie kilku formalności. Na numer konta wskazany przez rzekomego notariusza, pokrzywdzona wpłaciła na ten cel 4,5 tysiąca złotych – informuje Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.

Zobacz też Robił dzieciom straszne rzeczy! Śledczy ujawniają nowe wstrząsające fakty [FILM] 

Miała otrzymać w spadku ćwierć miliona euro, a straciła swoje oszczędności

Nieświadoma zagrożenia sądeczanka posłusznie wykonywała wszystkie polecenia. Gdy kontakt z nieznajomym nagle urwał się, dopiero wtedy zrozumiała, że padła ofiarą oszusta i poinformowała o wszystkim policję.

- Cyberprzestępcy tworząc fikcyjne opowieści podają się np. za amerykańskich lekarzy czy żołnierzy stacjonujących w Syrii lub Iraku i proszą o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą – przestrzegają policjanci. - Ich historie opierają się również na odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy politycznego, wygraniu ogromnej kwoty pieniędzy w jednej z loterii któregoś europejskiego kraju czy też dziedziczeniu ogromnej fortuny po zmarłym krewnym.

Zobacz też Tragedia na plebanii w Zakopanem. 67-letni ksiądz zginął w straszny sposób 

Oszuści wmawiają swoim ofiarom, że wystarczy dopełnić kilka formalności i opłacić różne należności, które są niczym w porównaniu z olbrzymią fortuną. Wówczas oszuści rozpoczynają grę na czas, która ma na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy, dopóki ta nie zorientuje się, że wpadła w sidła przestępców.

Co zrobić żeby nie paść ofiarą oszustów?

  • jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego i za to mamy otrzymać miliony dolarów,
  • jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet o niej nie słyszeliśmy,
  • jeżeli niespodziewanie otrzymamy wiadomość o milionach dolarów w spadku po krewnym, o którym nie mieliśmy pojęcia,
  • jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników i certyfikatów).

[email protected] Fot. Ilustracyjna Dziękujemy za przesłanie błędu