Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
30/07/2022 - 08:50

Sądecka firma budowlana w tarapatach. Właściciel będzie miał problemy

Właściciel jednej z sądeckich firm budowlanych będzie miał problemy. Zatrudniał nielegalnie jedenastu cudzoziemców. Grozi mu nawet trzydzieści tysięcy złotych grzywny.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili kontrolę zatrudnienia w jednej z sądeckich spółek branży budowlanej.  Jak się okazało, w firmie pracowało pięciu cudzoziemców, z którymi prezes nie zawarł umowy o pracę. Jakby tego było mało, jedenastu obcokrajowców nie posiadało wymaganych przepisami zezwoleń na wykonywanie pracy.

- 46-letni prezes, nie dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez dwudziestu pięciu cudzoziemców, co należało uczynić w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, określonego w wydanych oświadczeniach o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – wyjaśnia Justyna Drożdż z biura prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Zobacz też Nieszczęśliwy wypadek. W Jazowsku koparka przygniotła 37-latka

Pogranicznicy skontrolowali także firmę transportową z powiatu brzeskiego. Jak się okazało, tam również pracowało nielegalnie trzech obywateli Kirgistanu i jeden Tadżykistanu. Ponadto pełnomocnik kontrolowanej spółki nie dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia wojewody, o niepodjęciu pracy w okresie 3 miesięcy przez siedemnastu obywateli Kirgistanu i jednego Rosjanina. Zapomniał też o przesłaniu informacji o wcześniejszym zakończeniu pracy przez jednego Kirgiza.

Pracodawcy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. W ich sprawie zostanie skierowany wniosek do sądu. Grozi im kara do trzydziestu tysięcy złotych grzywny. ([email protected] Fot. Ilustracyjna KOSG)Dziękujemy za przesłanie błędu