Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
18/11/2015 - 09:45

Ratownicy szkolili się w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej

W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbył się Centralny Kurs Ratownictwa Jaskiniowego. Wzięli w nim udział ratownicy z całej Polski. Wśród nich byli ratownicy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego PSP w Krynicy-Zdroju i Grupy Krynickiej GOPR.

Kurs został zorganizowany przez Zarząd Główny GOPR. W szkoleniu wzięli udział ratownicy wszystkich grup regionalnych GOPR, ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, z Grupy Ratownictwa Jaskiniowego działającej przy Polskim Związku Alpinizmu oraz ratownicy z  Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego PSP w Krynicy-Zdroju, a także Grupy Krynickiej GOPR.

ćwiczenia w jakiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Podczas kilkudniowego szkolenia uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami teoretycznymi związanymi z ratownictwem w jaskiniach i sztolniach.

Tematem wiodącym szkolenia była współpraca wszystkich podmiotów ratowniczych podczas tego typu zdarzeń, jak również poszerzanie ciasnych miejsc, by ewakuować z nich nosze z poszkodowanym.

ratownicy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Nie obeszło się oczywiście bez ćwiczeń praktycznych. Pozorowane akcje ratownicze przeprowadzono w jaskiniach znajdujących się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ratownicy, podczas tych działań wykorzystali elementy poznane w trakcie szkolenia.

Na zakończenie odbył się egzamin, gdzie uczestnicy musieli wykazać się niezbędną wiedzą teoretyczno  – praktyczną dotyczącą ratownictwa jaskiniowego.
 

Opr. (MACH)

Fot. PSP w Nowym Sączu.

cwiczenia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej










Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)