Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
31/05/2023 - 15:15

Przez te apki kradną pieniądze z bankowych kont. Sprawdźcie czy są zainstalowane w waszych telefonach

Cyberprzestępcy znowu zaatakowali. Tym razem na ich celowniku znalazły się aplikacje w sklepie Goggle. Niektóre z nich zostały zainfekowane wirusami. Cel zawsze jest ten sam. Kradzież danych osobowych, które umożliwią na przykład włamanie się na bankowe konto.

Niektóre aplikacje w sklepie Google zostały zaklasyfikowane jako niebezpieczne. Dwie udają gry, a jedna podszywa się pod asystenta Amazon Alexa.  Przed zainfekowanymi wirusami aplikacjach ostrzega na  Twitterze zespół specjalistów zajmujący się wykrywaniem złośliwych apek i obroną przed cyberatakami.

Czytaj też Co znaleźli w popularnym przysmaku. Na gwałt wycofują to ze sklepów [ZDJĘCIA]

To nie nie jest gra

Udające gry hazardowe apki, zawierają w sobie trojany bankowe –podaje biznes.info, który powołuje się  na serwisy gra.pl oraz  dobreprogramy.pl. - Zostały pobrane łącznie już ponad 15 tys. razy z samego sklepu Google Play.

Jak wyjaśniają specjaliści,  w tego typu oszustwach stosuje się zwykle trojany Joker lub Harly, a także szkodliwe oprogramowanie Fleckpe.

Jaki jest mechanizm  przestępstwa?

Działanie wirusów polega głównie na zapisywaniu kogoś, kto  pobrał i zainstalował aplikację do subskrybowania treści premium, o czym użytkownik apki nie ma pojęcia.

Przykre konsekwencje  to dodatkowe koszty i zwiększanie rachunków za telefon.  Jest to także  metoda wykradania danych osobowych lub innych informacji, które mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy z bankowych kont.  

Jak chronić się przed cyberprzestępcami? Trzeba regularnie sprawdzać zakładkę subskrypcji w Google Play i odpowiednio wcześnie reagować. Warto też sprawdzić zapisanie się do różnych usług u operatora – radzą specjaliści.

Czytaj też Kupujecie na Allegro czy OLX? Jeśli tego nie zrobicie, grozi wam nawet 70 tysięcy kary  

Aplikacja  udawała asystenta Amazon

Kolejna z zainfekowanych aplikacji - Alex App: Smart Voice Speaker -  została pobrana ponad milion razy – podaje biznes.info.  Apka udawała asystenta Amazon. I ona zawiera złośliwe oprogramowanie, dlatego należy ją jak najprędzej usunąć z telefonu.

Czytaj też Takiego przekrętu nikt wcześniej nie wymyślił. Oszuści mają nowy, skuteczny sposób na czyszczenie bankowych kont

W sklepie jest już niedostępna.  Posiadacze aplikacji muszą samodzielnie odnaleźć ją na swoim smartfonie i kliknąć opcję odinstalowywania. Fałszywa Alexa wciąż jest do znalezienia w sieci, więc warto przestrzec przed nią ewentualnych zainteresowanych. Została wrzucona na apkcombo.com 10 kwietnia br., a jej opis do złudzenia przypomina informacje podane przy prawdziwym asystencie Amazon- ostrzegają specjaliści. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu