Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
26/10/2021 - 10:25

Podpalał budynki i samochody. Piroman jest już w rękach policji

Sądeccy policjanci zatrzymali seryjnego podpalacza, który przez dwa lata grasował w gminach Piwniczna-Zdrój i Rytro. 30-latek podpalał domy, budynki gospodarcze i samochody. Piroman stanie teraz przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Mieszkańcy gminy Rytro i Piwniczna-Zdrój mogą już spać spokojnie. 30-latek, który od dwóch lat grasował na tym terenie, podpalając wszystko, co tylko napotkał na swojej drodze, jest już za kratami.

Zobacz też Spłonął kolejny budynek. Czy na Sądecczyźnie grasuje podpalacz?

Mężczyzna sporo ma na sumieniu. 20 października na terenie gminy Rytro i Piwniczna w ciągu jednego dnia spowodował aż cztery pożary. W Obłazach Ryterskich podpalił niezamieszkały drewniany budynek, który spłonął doszczętnie, a w Młodowie podpalił drzwi stodoły, samochód i kotłownię domu jednorodzinnego. Na tym jeszcze nie koniec. Miesiąc wcześniej, 14 września w Młodowie spłonął niezamieszkały budynek wraz ze znajdującymi się w nim urządzeniami. Jak się okazało, ten pożar również był spowodowany podpaleniem.

- W każdym przypadku na miejscu zdarzenia śledczy przeprowadzili dokładne oględziny i zabezpieczyli ślady, które jednoznacznie wskazywały, że są to podpalenia. Od samego początku, policjanci wiązali ze sobą wszystkie te pożary, podejrzewając, że stoi za nimi ten sam sprawca. Funkcjonariusze wykonali szereg czynności, koncentrując się m.in. na obserwacji okolic, w których wystąpiły podpalenia, przesłuchując pokrzywdzonych i świadków, a także wykorzystując do działań policyjnego psa tropiącego – wyjaśnia kom. Justyna Basiaga z sądeckiej policji.

20 października funkcjonariuszom udało się wytypować i zatrzymać sprawcę podpaleń, którym okazał się 30-letni mieszkaniec Sądecczyzny. Mężczyzna został zatrzymany przez śledczych we własnym domu. Jak się później okazało, mężczyzna na sumieniu miał także kradzież roweru górskiego oraz dwa inne podpalenia w Rytrze.

- W marcu 2019 roku podpalił samochód osobowy marki Renault, a rok później w kwietniu 2020, spłonął podpalony przez niego niezamieszkały dom – dodaje policjantka.

Zobacz też W Młodowie płonął budynek gospodarczy. Niewiele z niego zostało [ZDJĘCIA]

30-latek usłyszał liczne zarzuty uszkodzenia mienia oraz kradzieży. Za wszystkie przestępstwa odpowie przed sądem. Grozi mu kara od roku do dziesięciu lat więzienia. W oczekiwaniu na wyrok najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu