Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
24/11/2020 - 10:30

Podczas prac ziemnych wykopał niewybuch. Do Starego Sącza jadą saperzy

Podczas prac ziemnych prowadzonych przy ulicy Wielki Wygon w Starym Sączu, pracownik firmy budowlanej wykopał niewybuch wojenny. Pocisk zostanie zabrany przez saperów, a następnie zdetonowany w bezpiecznym miejscu.

Pracownik firmy budowlanej, wykonując prace ziemne przy ulicy Wielki Wygon w Starym Sączu, wykopał niewybuch. Skorodowany pocisk o długości około 30 centymetrów pochodzi najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej.

Zobacz też Archeolodzy wykopali naboje do karabinu maszynowego. Zabrali je saperzy

Policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdzili znalezisko i powiadomili patrol saperski z Krakowa, który zabierze niewybuch na pole minowe, gdzie zostanie zdetonowany. Do czasu przybycia saperów, miejsce w którym został znaleziony niewybuch, zabezpieczają policjanci ze Starego Sącza.

- W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu – przestrzega podkom. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji.

To już kolejny niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej, który został znaleziony w ostatnich dniach. Do podobnego odkrycia doszło w minioną niedzielę. W pobliżu ruin sądeckiego zamku, podczas prowadzonych prac badawczych, archeolodzy wykopali metalowy pojemnik. Znajdowało się w nim około pięćdziesiąt sztuk amunicji do karabinu maszynowego z czasów II wojny światowej. Załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa sprawdziła amunicję, zabezpieczyła ją, a następnie zabrała do utylizacji. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu