Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
13/02/2012 - 19:40

Olszanka: Strażacy i mieszkańcy walczyli z zatorem lodowym

Wczoraj (12 lutego) na Potoku Jastrzębik w Olszance (gmina Podegrodzie) utworzył się zator lodowy. Druhowie z miejscowej jednostki OSP i mieszkańcy zagrożonych domów przez kilka godzin rozbijali gruby lód.

Potok płynący wzdłuż drogi gminnej w Olszance koło kilku domów i remizy OSP zamarzł całkowicie z powodu utrzymujących się od wielu dni bardzo niskich temperatur. Ten ciek wodny, jak okazuje się przysparza kłopotów nie tylko zimą. Latem, zwłaszcza po intensywnych deszczach często wylewa.

- W niedzielę około godz. 13.20 zostaliśmy zaalarmowani przez mieszkańców okolicznych domów, że woda zaczyna się wylewać z potoku na pobliską drogę oraz posesje prywatne, stwarzając zagrożenie – powiedział naszemu portalowi druh Bogdan Siwulski, prezes OSP w Olszance.

Okazało się, że lód zablokował koryto potoku i dwa przepusty. Do akcji ratowniczej pojechało dwunastu druhów OSP w Olszance. Do pomocy stawili się także mieszkańcy pobliskich posesji. Udało się im rozbić lodowy zator na potoku na odcinku około stu metrów i udrożnić zatkane przepusty

Dzisiaj (13 lutego), dzięki staraniom gminy została też usunięta z drogi gminnej gruba warstwa lodu, która błyskawicznie tam utworzyła się, po tym, jak woda z potoku zaczęła występować z koryta.

(MIGA)

Fot. Marcin SiwulskiDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)