Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
08/06/2017 - 18:00

Od śmierci Madzi z Brzeznej minęły ponad trzy lata a „znachor” Marek H. nadal na wolności. Dlaczego?

Marek H., od śmierci półrocznej Madzi z Brzeznej znany na całą Polskę „znachor”, jest na wolności, choć w lutym dostał wyrok więzienia. Dlaczego? Bo wyrok nie był prawomocny a sąd na wniosek obrońcy mężczyzny przygotowuje uzasadnienie wyroku, który jest podstawą do złożenia apelacji.

Madzia z Brzeznej zmarła w kwietniu 2014 roku. Przyczyną zgonu było wygłodzenie, dziewczynka w chwili śmierci ważyła jedynie 3,6 kilograma.

W lutym zakończył się proces, w którym na ławie oskarżonych zasiadał sądecki znachor Marek H. oskarżony o sprawstwo kierownicze, które miało doprowadzić do nieumyślnego spowodowania śmierci półrocznej Madzi z Brzeznej. Mężczyzna usłyszał też zarzut świadczenia usług medycznych bez wymaganych uprawnień.

Zobacz też: "Znachor" usłyszał wyrok. Marek H. skazany na 3,5 roku więzienia

22 lutego zapadł wyrok – Marek H. został uznany winnym i dostał łączny wyrok 3,5 lat więzienia. Wyrok był nieprawomocny. Mężczyzna nie przyznawał się nadal do winy a jego obrońca zapowiedział apelację.

Dziś Marek H. jest na wolności. Dlaczego? Bo do czasu uprawomocnienia się wyroku nie można go osadzić a dodatkowo do czasu procesu też przebywał okresowo w areszcie. Obrońca Marka H. zwrócił się do sądu o uzasadnienie wyroku, bo to podstawa do złożenia apelacji.

Zobacz też: Rodzice Madzi uznani za winnych. Nie pójdą do więzienia

- Do 12 czerwca uzasadnienie wyroku prawdopodobnie będzie gotowe, ale nie wykluczamy też przedłużenia terminu – mówi w rozmowie z portalem Sądeczanin.info rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Bogdan Kijak. Co dalej?

- Gotowe uzasadnienie zostanie wysłane do obrońcy, który o nie wystąpił a ten od dnia jego otrzymania ma 14 dni na złożenie apelacji i ten termin jest nieprzekraczalny – informuje sędzia.

Czy sąd apelację odrzuci? Na tę odpowiedź trzeba będzie zaczekać kolejne tygodnie.

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu