Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/08/2019 - 13:45

Nowy Sącz to nie miasto kryminalistów i złodziei. Sądecka policja komentuje

Sądecka policja komentuje naszą informację, że Nowy Sącz to miasto, gdzie działa najwięcej przestępców w przeliczeniu na jednego mieszkańca. – To nie odzwierciedla faktycznego stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców – komentuje biuro prasowe komendy.

Czarna lista, na której króluje Nowy Sącz obejmuje dane pierwszej połowy 2019 roku. GUS zestawił statystyki dotyczące powiatów i miast na prawach powiatu, z których wychodzi czarno na białym, że to w stolicy Sądecczyzny dochodzi do największej liczby przestępstw w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców.

Czytaj też Szok! Nowy Sącz ma najwięcej złodziei i kryminalistów w całym kraju?

Jakie dane stanowią dla urzędu punkt odniesienia i kto je dostarcza – pytaliśmy  rzeczniczkę Karolinę Banaszek, rzecznika prasowego GUS.

Źródłem informacji zamieszczonych w Banku Danych Lokalnych GUS jest Komenda Główna Policji. Publikujemy i porównujemy dane na temat przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych.

W pierwszej połowie tego roku w Nowym Sączu zanotowano 614 takich przypadków. To prawie sześć razy więcej niż średnia krajowa, która wynosi około 110 przestępstw na 10 tysięcy mieszkańców.

W liczącym 84 tys. mieszkańców mieście odnotowano w sumie 5158 przypadków naruszenia prawa. Co ciekawe, 3930 popełnionych w tym mieście przestępstw miało charakter gospodarczy a 1144 – kryminalny.

Opublikowana na łamach „Sądeczania” informacji wywołała odpowiedź miejskiej komendy policji.

–  Te dane nie odzwierciedlają faktycznego stanu bezpieczeństwa na terenie  miasta i poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców – komentuje statystyki GUS  Aneta Izworska  z biuro prasowego  komendy.

Zdecydowana większość z przestępstw stwierdzonych w Nowym Sączu to przestępstwa gospodarcze, w tym przestępstwa internetowe, które nie mają bezpośredniego wpływu na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta, tak jak jest to w przypadku przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu czy mieniu, na przykład np. rozboje, pobicia, kradzieże czy włamania.

Jak zaznacza Izworska, na znaczny wzrost liczby przestępstw stwierdzonych w pierwszej połowie 2019 roku w Nowym Sączu decydujący wpływ miała sprawa zrealizowana w lutym 2019 roku przez policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, dotycząca wykrycia nieprawidłowości w dokumentowaniu sprzedaży w aptekach działających na terenie powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza.

- Dzięki intensywnej pracy i zaangażowaniu sądeckich policjantów wykryto przestępstwo wieloczynowe* z artykułu 271 § 1 Kodeksu karnego (poświadczenie nieprawdy) - w tej jednej sprawie czterem sprawcom zarzucono popełnienie łącznie ponad 7 tysięcy czynów karalnych, z czego na terenie miasta Nowego Sącza takich czynów popełniono blisko 3,5 tysiąca – czytamy w mailu przesłanym przez biuro prasowe miejskiej komendy.

 Oparta tylko na liczbie przestępstw stwierdzonych sugestia, że Nowy Sącz ma najwięcej złodziei i kryminalistów w całym kraju przez co jest najbardziej niebezpiecznym miastem, jest uproszczona i nieuzasadniona, ponieważ na stan bezpieczeństwa publicznego i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców wpływa przede wszystkim liczba przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu oraz wykrywalność sprawców przestępstw, która w Nowym Sączu kształtuje się na bardzo wysokim poziomie 95,3 procent – zauważa Aneta Izworska.

Opisany powyżej przykład sprawy dotyczącej wykrycia nieprawidłowości w dokumentowaniu sprzedaży w aptekach działających na terenie Sądecczyzny jednoznacznie pokazuje, że ponad 7 tysięcy czynów karalnych zarzuconych sprawcom w żaden sposób nie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Nowego Sącza. Tego typu spraw prowadzonych w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu w pierwszym półroczu 2019 roku było znacznie więcej, to tylko jeden z przykładów.

 Należy dodać, że ilość wszczętych postępowań, w tym postępowań dotyczących przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, czyli tych najbardziej uciążliwych dla obywateli, w pierwszej połowie 2019 roku jest niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a z kolei wykrywalność sprawców tych przestępstw kształtuje się na wysokim poziomie – jest wyższa niż w pierwszym półroczu 2018 roku i w latach poprzednich.

Jaką opinie na temat bezpieczeństwa mają mieszkańcy Nowego Sącza?

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu