Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
02/12/2023 - 15:40

Myślała, że pomaga własnemu mężowi. Była w szoku gdy poznała prawdę

Mimo że policjanci często apelują o rozwagę i informują o sposobie działania cyberoszustów wyłudzających pieniądze za pomocą kodów BLIK, nadal dochodzi do tego typu przestępstw. Mieszkanka powiatu nowosądeckiego przekonana, że opłaca przesyłki swojego męża, straciła 800 złotych, dlatego policjanci, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, apelują o czujność i upewnianie się komu przekazujemy kody BLIK.


To może spotkać każdego, tym razem jednak ofiarą oszusta padła mieszkanka powiatu nowosądeckiego. Na jednym z portalów społecznościowych napisał do niej oszust, który włamał się na konto jej męża i podszywał się pod niego. Przestępca poprosił nieświadomą zagrożenia kobietę, aby ta udostępniła mu dwa kody blik na łączną kwotę 800 złotych. Tłumaczył to tym, że potrzebuje tych pieniędzy do opłacenia dwóch przesyłek. 

- Z uwagi na to, że wcześniej wielokrotnie przekazywała mężowi kody BLIK, nie była zaskoczona tą prośbą. Wysłała zatem wiadomość z kodami i niczego nie podejrzewając, szybko je zatwierdziła. Zorientowała się, że coś jest nie tak, dopiero kiedy poproszona o wygenerowanie kolejnego kodu, zamierzała potwierdzić transakcję na kwotę 1000 złotych. Wówczas zauważyła, że pieniądze mają zostać wypłacone w bankomacie, dlatego natychmiast anulowała transakcję. Sprawdziła także dwie poprzednie. Okazało się, że oszust, który przejął konto jej męża na portalu społecznościowym i podszywał się pod niego, wypłacił pieniądze w bankomacie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - wyjaśnia kom. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. 

Zobacz też Wszyscy byli pijani! Wiemy coraz więcej o tragedii w Barcicach. Na jaw wyszły nowe, szokujące fakty 

Mieszkanka powiatu nowosądeckiego o przestępstwie natychmiast powiadomiła policjantów. Należy jednak pamiętać, że transakcji dokonanej za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego funkcjonariusze apelują o czujność i zachowanie ostrożności, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy częściej niż zwykle dokonujemy zakupów i korzystamy z płatności bezgotówkowych.

W jaki sposób uchronić się przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na BLIKa”?

  • Należy przede wszystkim szczególnie chronić swój PIN do aplikacji mobilnej banku, a także dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Nie należy udostępniać wygenerowanych kodów BLIK. Trzeba dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej.
  • W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała wiadomość. Wystarczy zadzwonić, aby upewnić się, czy faktycznie krewny czy znajomy znalazł się w potrzebie.

[email protected] Fot. Ilustracyjna Dziękujemy za przesłanie błędu