Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
21/05/2019 - 11:35

Mateusz ma zaledwie 15 lat, a już stał się bohaterem. Co takiego zrobił?

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu insp. Jarosław Tokarczyk wraz ze swoim zastępcą podinsp. Adamem Bukańskim, spotkał się z 15-letnim Mateuszem. Chłopak wykazał się niezwykłą odwagą i bohaterską postawą. Co takiego zrobił?

15-letni Mateusz zauważył z okna autobusu, jak dorosły mężczyzna kradnie portfel starszej pani. Bez chwili zawahania postanowił wysiąść na następnym przystanku i pobiec za sprawcą. Tak właśnie zrobił. Dogonił złodzieja i zażądał by ten wydał mu skradzioną rzecz. Chłopiec był sam. Nie udało mu się zatrzymać dorosłego mężczyzny, jednak odzyskał portfel staruszki. 15-latek przekazał skradzioną rzecz dyrekcji szkoły, do której uczęszczał, a stamtąd odebrała ją policjantka. Dzięki bohaterskiej postawie młodzieńca, portfel wraz z całą zawartością wrócił do właścicielki.

Zobacz też Oto 12-letni ministrant, który oddał staruszce wszystkie zarobione pieniądze

Szef sądeckich policjantów Jarosław Tokarczyk wraz ze swoim następcą Adamem Bukańskim, spotkali się z Mateuszem, aby osobiście mu pogratulować. Wyrazy uznania komendant przekazał w obecności jego mamy Wioletty i dyrektor Jolanty Bodziony z Oddziału Gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu.

Podczas spotkania okazało się, że to nie pierwsza sytuacja, kiedy to 15-latek wykazał się bohaterską postawą. Pod koniec kwietnia, gdy przechodził Alejami Wolności, jakiś mężczyzna spadł z ławki. Mimo że osoby zebrane wokół twierdziły, że jest nietrzeźwy, Mateusz natychmiast przystąpił do działania, sprawdził jego puls oraz oddech i  poprosił o wezwanie karetki.

- We współczesnych czasach, w których obojętność na los drugiego człowieka staje się coraz bardziej powszechna, taka reakcja na kradzież, i to tak młodej osoby, zasługuje na szacunek i uznanie. Powinna być wzorem do naśladowania nie tylko dla rówieśników, ale także dla całego społeczeństwa – mówi Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji.

- W takich sytuacjach zawsze należy ocenić, czy nasza reakcja wobec sprawcy wykroczenia czy przestępstwa, nie będzie stanowić zagrożenia dla nas samych i od tego uzależnić swoje działanie – dodaje policjantka.

RG [email protected] Źródło i Fot. KMP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)