Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
11/09/2020 - 10:10

Kierowcy noga z gazu. Dzisiaj policjanci łapią piratów drogowych

Dzisiaj w całym kraju policjanci prowadzą akcję pod nazwą „Prędkość”. Funkcjonariusze w szczególny sposób będą zwracać uwagę na to, czy kierowcy stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości, ale także na każde inne zachowania, które są niezgodne z prawem.

W ubiegłym 2019 roku na polskich drogach doszło do ponad 25 tysięcy wypadków, w których zginęło 2087 osób, a przeszło 30 tysięcy zostało rannych. Choć główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to do śmierci tak wielu osób przyczyniło się również niedostosowanie prędkości do warunków do drogowych.

Zobacz też Nie zauważył go? 53-letni rowerzysta zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Brawura i przekraczanie dozwolonej prędkości jest niebezpieczne nie tylko dla kierujących i pasażerów, ale także dla pieszych. Gdy dojdzie do potrącenia, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto również podkreślić, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.

- Od 18 maja 2015 roku w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W początkowym okresie wejścia w życie tej regulacji zauważalne było znaczne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała -  tłumaczy podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.

Policyjna akcja „Prędkość” ma na celu ograniczenie liczby kolizji i wypadków drogowych. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Stróżów prawa spotkamy dzisiaj przede wszystkim w miejscach, w których jest największe zagrożenie bezpieczeństwa i najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków.  (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. i fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu