Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
19/08/2014 - 10:11

Kary za oszustwa na „pokazach”

Blisko milion złotych kary zapłacą firmy naciągające starszych klientów na bezwartościowe produkty – postanowił UOKiK.
Dwie powiązane ze sobą firmy Eco-Vital i Mat-Medic zapraszały na pokazy połączone ze sprzedażą garnków i produktów paramedycznych. Klienci byli wprowadzani w błąd i naciągani na zakup oferowanych produktów. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wymierzył surowe kary: Eco-Vital ma zapłacić 650 tys. zł (w ubiegłym roku UOKiK nałożył na tę firmę 200 tys. zł kary za bezprawne pobieranie opłat za odstąpienie od umowy), a Mat-Medic ponad 250 tys. zł kary.
Pierwsza z nich oferuje sprzęt do gotowania, a druga urządzenia paramedyczne, tzw. rezonatory biofotonowe (emitujące fale świetlne). O oszukańczych praktykach obu tych firm pisaliśmy w czerwcu w artykule „Cuda na pokazach, cuda z kredytami". Obie prowadzą proceder w całej Polsce. Zapraszają na pokazy niemal wyłącznie osoby starsze – w wypadku Mat-Medic dolna granica wieku wynosi 55 lat.

Pod lupą kolejne firmy

Organizowanie pokazów, które w rzeczywistości okazują się sprytnym sposobem na sprzedaż małowartościowych produktów po horrendalnych cenach, to prawdziwa plaga w Polsce.
– Prowadzimy obecnie 37 postępowań dotyczących niezgodnych z prawem praktyk na tym rynku. Intensyfikujemy współpracę z prokuraturą, by działać wspólnie w niektórych przypadkach, kiedy dostajemy sygnały o możliwości wykroczenia czy przestępstwa – mówi „Rz" Małgorzata Cieloch z UOKiK. Dodaje, że szykują się nowe postępowania w związku z kolejnymi skargami.
Opisywaliśmy w „Rz" inne wypadki „okazji" oferowanych przez takie firmy jak Harmedy czy Skylab24, m.in. zakup na kredyt dwóch kompletów „zdrowotnej" pościeli za 4 tys. zł. Do rzeczników konsumentów wpływają skargi często kierowane przez krewnych poszkodowanych, którzy nie znają praw konsumenckich, przez co łatwiej dają się naciągnąć i kupują oferowany sprzęt, często na kredyt.
Przedstawiciele firmy Mat-Medic, by ukryć fakt, że w rzeczywistości chodzi o sprzedaż produktów, prezentowali się jako przedstawiciele poradni diagnostycznej i zapraszali na refundowane badania. W tej samej formie prowadzone były pokazy. Sale oznaczano tablicami informującymi o badaniach, a handlowcy przebrani w lekarskie fartuchy przedstawiali się jako konsultanci medyczni.

Akcja ostrzeżeń

Z nieuczciwymi praktykami walczy m.in. Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej (PSSB). – Prowadzimy akcję informacyjną, wysłaliśmy już ponad 3,5 tys. listów i maili do instytucji, głównie hoteli, sanatoriów, parafii, które wynajmują lokale na takie pokazy z apelem, żeby sprawdzały firmy, którym udostępniają pomieszczenia – mówi Mirosław Luboń, dyrektor generalny PSSB.
Wśród adresatów apelu są także banki, które udzielają kredytów na zakup produktów sprzedawanych przez tego typu firmy. Sa już pierwsze efekty: niektóre banki zerwały współpracę z nieuczciwymi pośrednikami, a inne stworzyły listę produktów, których nie kredytują.
– Trudność w rozwiązaniu problemu w polega na tym, że w ten sposób działa kilkanaście osób, które zakładają kolejne spółki pod innymi nazwami i dalej prowadzą ten proceder – dodaje Mirosław Luboń.
Według danych w Krajowym Rejestrze Sądowym pomiędzy dwoma ukaranymi przez UOKiK spółkami istnieją powiązania osobowe. Eco-Vital działa obecnie pod nazwą Albiostar Trading Limited.

Monika Sajewicz
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706165,1134061-Eco-Vital-i-Mat-Medic-ukarane-przez-UOKiK.html

Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)