Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
22/12/2020 - 15:50

Facebookowi oszuści nie próżnują. Znów wyłudzili pieniądze od sądeczan

Oszuści znów włamali się na Facebookowe konta sądeczan, a następnie wyłudzili od ich znajomych pieniądze. Bądźcie ostrożni. To się może przytrafić każdemu, kto ma konto na Facebooku.

Oszuści internetowi bardzo uaktywnili się w ostatnich dniach na Sądecczyźnie. Rozsyłają sądeczanom wiadomości na Facebooku i próbują wyłudzić pieniądze metodą „na BLIK-a”. W miniony weekend kilka osób otrzymało prośbę o pożyczkę lub opłacenie przesyłki. Bez potwierdzenia przesłali kod BLIK oszustowi podającemu się za członka rodziny, a kiedy zorientowali się, że było to oszustwo, ich pieniądze były już w rękach przestępców.

Zobacz też Uważaj na Facebooku. Twój znajomy lub znajoma? To może być oszust

Zazwyczaj zaczynało się niewinnie np. „Pomóż, sytuacja jest wyjątkowa…”, „Jesteś moją ostatnią deską ratunku…”. Tego typu wiadomość pokrzywdzeni otrzymali na Facebooku od oszusta, który podawał się za „członka rodziny”. Później sytuacja potoczyła się już bardzo szybko.

Niczego nieświadomi poszkodowani podawali oszustowi kod BLIK i zatwierdzali wykonanie transakcji w telefonie lub płacili wchodząc na przesłany w wiadomości link. Zanim zorientowali się, że to było oszustwo, pieniądze były już w rękach przestępców. W ten sposób mieszkańcy Sądecczyzny stracili po kilkaset złotych. 

- Jeżeli otrzymasz wiadomość z prośbą o pieniądze lub opłacenie przesyłki, zawsze telefonicznie lub osobiście skontaktuj się z osobą, od której została wysłana wiadomość i potwierdź tę informację. Wykonanie połączenia zajmie kilka sekund, a zyskasz pewność, czy przekazać pieniądze, czy też ktoś chce je od ciebie wyłudzić – przestrzega podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji. ([email protected] Źr. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu