Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
14/03/2019 - 12:05

Drogówka w akcji. Policjanci wypatrują pasów

Dzisiaj w całym kraju na drogach możemy spotkać więcej policjantów niż zwykle. Funkcjonariusze będą sprawdzać czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących.

Dzisiaj policjanci w całym kraju prowadzą akcję pod nazwą „Pasy”. W ten sposób chcą zwrócić uwagę kierowców na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów, gdy dojdzie do wypadku.

- Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania – apelują policjanci. - W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

Pasy powinni zapinać wszyscy. Nie tylko osoby, które jadą w przedniej części samochodu, ale także ci, którzy znajdują się na tylnych siedzeniach. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

W jaki sposób powinny być zapięte pasy? Przede wszystkim muszą przylegać płasko do ciała i powinny być napięte. Dolna część pasa powinna opinać biodra, jak najniżej w stosunku do brzucha. Z kolei górna część powinna przebiegać nad środkiem barku.

- Młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu tych przypadkach, dlatego zawsze należy przewozić dziecko w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach – tłumaczą policjanci.

Jazda małego pasażera bez fotelika to zawsze duże ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć przez siedzenie uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z  przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

- Pamiętaj! Pasów nie zapinasz dla policji. Zapinasz je dla siebie, aby chronić życie w razie wypadku – apelują funkcjonariusze.

Opr. RG [email protected], Źródło Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Fot. KMP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu