Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/03/2023 - 10:35

Codziennie w Małopolsce ktoś odbiera sobie życie. Najmłodszy miał zaledwie kilka lat

Nieprzerwanie od kilku lat, co roku w Małopolsce życie odbiera sobie ponad czterysta osób. Wśród nich są również kilkunastoletnie, a czasem nawet kilkuletnie dzieci. Aż trudno sobie wyobrazić, czym kieruje się młody człowiek i co wpływa na jego decyzję, że postanawia się zabić. Statystyki policyjne przerażają i dają do myślenia.

Niemal każdego dnia w Małopolsce ktoś odbiera sobie życie. Robią to zarówno osoby starsze, jak również młodzież i dzieci. Statystyki policyjne z ostatnich lat naprawdę przerażają. Tylko w minionym 2022 roku w Małopolsce aż 410 osób odebrało sobie życie. Były to osoby w różnym wieku:

  • Grupa wiekowa do 12 roku życia: 1 osoba
  • Grupa wiekowa 13 – 24: 47 osób
  • Grupa wiekowa 25 – 34: 65 osób
  • Grupa wiekowa 35 – 44: 69 osób
  • Grupa wiekowa 45 – 54: 74 osoby
  • Grupa wiekowa 55 – 64: 65 osób
  • Grupa wiekowa: 65 – 74: 52 osoby
  • Grupa wiekowa 75 – 84: 29 osób
  • Grupa wiekowa powyżej 85 roku życia: 8 osób  

Zobacz też Zrozpaczona mówiła, że ktoś porwał jej córeczkę. Potem znaleźli ją w kałuży krwi

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Małopolsce zdecydowanie częściej zamachu samobójczego, który kończył się zgonem, dopuszczali się mężczyźni (349 osób) aniżeli kobiety (61 osób). Nie bez znaczenia są również dni tygodnia. Osoby, które próbowały skończyć ze swoim życiem, najczęściej robiły to w piątek, sobotę albo poniedziałek. Desperackiego czynu dopuszczały się najczęściej we własnym domu, mieszkaniu, w zabudowaniach gospodarczych, w lesie albo na drodze.

Jeśli weźmiemy pod uwagę stan cywilny osób popełniających samobójstwo, to statystyki policyjne wyglądają tak:

  • Kawaler, panna: 163 osoby
  • Żonaty, zamężna: 168 osób
  • Konkubin(a): 8 osób
  • Wdowa, wdowiec: 29 osób
  • Rozwiedziony(a): 30 osób

Z informacji przekazanych przez policję wynika, że zdecydowana większość osób, które targnęły się na własne życie, leczyły się psychiatrycznie, nadużywały alkoholu albo cierpiały na jakąś chorobę.

Zobacz też Chwile grozy w Nowym Sączu. Nastolatka stała za barierą i chciała skoczyć z mostu

 W Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim, w minionym 2022 roku aż 58 osób próbowało odebrać sobie życie, wśród nich było 33 mężczyzn i 25 kobiet. Niestety, w 23 przypadkach próba samobójcza okazała się skuteczna i zakończyła się zgonem. Z powodu śmierci samobójczej w minionym roku zmarło 19 mężczyzn i 4 kobiety. 

Z kolei w 2021 roku w Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim doszło do 46 prób samobójczych. Niestety, aż 39 zakończyły się śmiercią. Wśród tych osób było 5 kobiet i 34 mężczyzn.

Gdzie szukać pomocy gdy myślimy o samobójstwie?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na popełnienie samobójstwa, wcześniej mówi innym o swoich problemach. Niestety, te komunikaty bywają zagłuszane przez bliskich, którzy nie dopuszczają możliwości zachorowania na depresję w swojej rodzinie. Depresja nie jest jedynym, ale pozostaje bardzo częstym i ukrytym powodem samobójczych zamachów.

Wśród przyczyn samobójstw najczęściej wymienia się chorobę psychiczną lub zaburzenia psychiczne. Na drugim miejscu wskazuje się zawód miłosny, a na trzecim – nieporozumienia rodzinne bądź przemoc w rodzinie. Jeśli widzimy, że ktoś zmaga się z problemami, to nie lekceważmy ich. Pomóżmy, porozmawiajmy. Być może uchronimy taką osobę przed popełnieniem desperackiego czynu. Nie odwracaj wzroku, reaguj!

Jeśli czujesz się podle, spróbuj porozmawiać z kimś bliskim. Rozmowa z zaufaną osobą może pomóc w rozładowaniu emocji i uzyskaniu perspektywy. Szukaj wsparcia w grupie - dołącz do grupy wsparcia lub szukaj innych ludzi, którzy przeszli podobne sytuacje, co może pomóc Ci poczuć się mniej samotnie.

Znajdź hobby lub zajęcie, które sprawia Ci przyjemność - skupienie się na czymś pozytywnym może pomóc w oderwaniu się od negatywnych myśli. Pomyśl o swoich celach i planach na przyszłość - to może pomóc Ci zobaczyć sens i cel swojego życia. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu mogą pomóc w poprawie nastroju.

  • Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 2222
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123

([email protected] fot. Ilustracyjna RG)







Dziękujemy za przesłanie błędu